Ана Брнабић о платама и пензијама: Повећање је економска, а не политичка одлука
Она је навела да је претходна влада, као и ова актуелна показала да је фискално дисциплинована
Одлука о повећању плата и пензија неће бити политичка нити ћемо дозволити да угрози макроекономску стабилност, рекла је премијерка Ана Брнабић.
Она је навела да је претходна влада, као и ова актуелна показала да је фискално дисциплинована.
- Година је почела добро када су у питању економски показатељи, али морамо бити опрезни јер су тек прошла два месеца. Морамо пратити ситуацију месец за месец - навела је Брнабићева.
Премијерка је рекла да је за значајнији економски раст Србије најважније да се развој заснива на иновацијама, а не само на инвестицијама. Брнабићева је нагласила да садашња влада треба да направи искорак у том смеру, а нека следећа да настави с таквом политиком јер је то немогуће завршити у мандату ове владе.
- Овде на Копаоник бизнис форуму доста смо чули о дигитализацији и иновацијама. Дигитализација је нешто што нама каже да не можемо више да будемо земља заснована на инвестицијама него земља чији се раст заснива на иновацијама. Данас је шанса за то јер се сада дешава четврта индустријска револуција. За следећу владу ће бити касно - нагласила је премијерка.
Према њеним речима, изузетно је важно на чему је заснован раст привреде.
- Дакле, како ћемо остварити тај раст од 3,5 одсто, па и више? Влада мора да ради на успостављању повољног пословног амбијента, да укида бирократију, олакшава процедуре... Морамо да будемо ефикаснији сервис за привреду, као и за грађане - објаснила је Брнабићева.
Она је додала да су у том смислу кључне измене и допуне Закона о стечају, затим реформа катастра, која је, како каже, тешка, али неопходна.
- Трећа ствар је проблематична за нас, а то је та брзина добијања прикључка за струју, да скратимо процедуре, и четврта је већа заштита мањинских акционара - каже премијерка.
Оно што је важно за још већи раст јесте да Србија, како она наглашава, мора коначно да буде ефикаснија у смислу капиталних пројеката.
Рок 15. мај: Ако сте прошле године зарадили више од ТАЧНО ПРОПИСАНЕ цифре, морате то да пријавите
- Ове године је за то издвојено 128 милијарди динара, то су значајна средства. На крају су јавне набавке, што је велика рак-рана наше привреде јер цео тај процес мора бити транспарентнији и ефикаснији - наводи Брнабићева и додаје да све ово може да се заврши у мандату ове владе.
Премијерка каже да су најјачи утисак на Бизнис форуму на њу оставиле три теме.
- Због наших приоритета, за Владу је то свакако панел о дигитализацији који је имала Иницијатива Дигитална Србија. То су фантастични људи, таквих људи и компанија морамо имати више и морамо да направимо услове да их имамо више. Друга су креативне индустрије. Ми у кабинету радимо на анализи целог сектора креативних индустрија и следеће недеље имамо велику конференцију о томе. Као председница Владе правим савет за креативне индустрије - рекла је премијерка.
ПОСТИГНУТ ДОГОВОР: Компромис у Скопљу, нема КОНТРАМЕРА због брашна
Такође, не мање важан утисак на њу је оставио и панел о реформи Пореске управе.
- Ако постоји једна ствар на којој смо направили велики искорак, то је Пореска управа. Она је била затворена и конзервативна, а сада је директорка Драгана Марковић то изменила. Увела је цео сет електронских услуга за привреду. Ми данас заједно радимо и на додатним електронским услугама и за грађане. Увела је анализу ризика да би са мање ресурса постигла већи ефекат. И оно што је најважније то је да Пореска управа пре свега стимулише, а не да кажњава - истакла је Брнабићева.
На питање о субвенцијама инвеститорима, премијерка је казала да се политика субвенција не спроводи селективно, већ по јасним правилима.
- Размишљамо о томе да се можда и ту неке ствари мењају, па да се не субвенционишу само радна места већ и они који, поред радних места, доносе и иновације - рекла је Брнабићева.