ВЕЛИКА ШАНСА ЗА СРБИЈУ: Економски коридор од Индије до Грчке нуди нам РАЗВОЈНУ ШАНСУ!
Успостављање економског коридора од Индије до Грчке под покровитељством САД може бити велика шанса за Србију, која би на тај начин повећала своју економску моћ и геостратешки значај, наводи се у анализи Института политику и економију југоисточне Европе.
У анализи се истиче да је у септембру прошле године озваничен почетак успостављања економског коридора Индија - Европа, при чему тај пројекат бухвата државе америчке савезнице на потезу дугом 4.800 километара, и додаје да је прва тачка у Европи коју коридор ''удара'' грчка лука Пиреј, у географског положаја Србије.
-Србија се налази на повољном географском положају и сигурно има могућност да се избори за своје прикључење овом пројекту. Тиме би Србија повећала свој геостратешки значај и економску моћ - стоји у анализи.
Додаје се да ће за Србију ''један од услова'' бити њена ''оријентација''.
Економски коридор Индија-Блиски Исток-Европа (ИМЕЦ) почиње у индијској луци Момбај, путује преко арапског залива и завршава се у Европи, а, како се наводи, представља одговор на све већу економску зависност од Кине.
Истовремено, додаје се, озваничавањем овог коридора, Запад шаље јасну поруку Кини да она више неће имати монопол на сарадњу са Азијом.
-Непредвидљива економска политика и повећани ризици по критично снабдевање узроковали су процес креирања пријатељских ланаца снабдевања кроз партнерства са оним државама које деле минимум заједничких вредности и интереса'', наводи се у анализи и додаје да је Европа веома рањива на стратешко снабдевање из НР Кине, услед географских, политичких, безбедносних и економских фактора.
Анализа је пре свега усредсређена на положај Индије и њену будућност, пошто јој се предвиђа да за три године постане трећа највећа економија у свету (иза Кине и САД), па се у њој наводи да Индија добија историјску шансу да се извуче из ''кинеског обруча'' и ''дословно замени Кину као производну базу'', након што је Кина, као велики произвођач, добила и ''политичке амбиције''.
Додаје се да су економија и безбедност неодвојиве категорије, и оцењује да нико осим САД нема капацитет потпуне заштите коридора, и да је због тога важно ''очувати Кисинџерову поставку и равнотежу моћи'' на Блиском Истоку.
Као највећа безбедносна претња наводи се Иран, највише кад је реч о делу коридора од Момбаја до Блиског Истока, док се копнена рута од УАЕ до Израела сматра релативно заштићеном, пошто ''америчке посаде на патриот системима и војне базе гарантују потпуну безбедност по дубини Арабијског полуострва.
У анализи се наводи да би у случају оружаног сукоба у близини кинеског региона Тајван дошло до блокаде путева који воде ка и из Кине, што значи да постоји велики ризик да Кина обустави споруке критичних сировина, полу-производа и финалних производа у сврху економског притиска.
-Пример кинеског обрачуна са Литванијом због Тајвана указује на то да је 80 одсто трговине било суспендовано. Пекинг је отишао толико далеко да није куповао прозиводе који су садржали литванске делове. Слична је ситуација на пољу критичних сировина - наводи се у анализи.