Банкари су почели да СМАЊУЈУ РАТЕ, а највећу ШАНСУ имају грађани који испуњавају ових неколико УСЛОВА
Процена ризика ће бити строга.
Банкари су још јуче, првог дана када су на снагу ступиле нове олакшице, почели да примају захтеве грађана за продужењем отплате и мањим ратама, а оно на шта су посебно обраћали пажњу била је компанија у којој су клијенти запослени.
Грађани, време је за преговоре са банком! Ако спадате у ову групу, ваша рата за кредит може бити МНОГО МАЊА!
НОВОСАДСКИ НАУЧНИЦИ ПРОНАШЛИ ЛЕК ЗА СУШУ: Стиже спас за пољопривреднике широм Србије
ИСТОРИЈСКИ МОМЕНАТ: ЕУ договорила буџет до 2027. године, а ево колико је добила Србија
У фокусу су, практично, биле две ствари - редовност прихода и стабилност радног места, односно способност дужника да и у наредном периоду редовно плаћају обавезе.
Економисти и познаваоци прилика у банкарском сектору оцењују да ће олакшице највероватније бити одобрене већини клијената код којих нису драстично промењени услови, односно који нису имали значајно умањење плата или престанак радног односа.
Процена ризика, тврде они, свакако ће бити строга и детаљнија него раније, али верују да је банкама у интересу да задрже клијенте.
- Верујем да ће свим клијентима код којих нису драстично промењени услови бити одобрен продужетак отплате кредита. То значи да нису имали значајно умањење плате или да фирма у којој раде није имала драстично смањење посла или прекид рада - оцењује Душан Узелац, економиста и оснивач портала "Каматица".
Он наглашава да банке првенствено воде рачуна о сопственом профиту и да оне "нису социјалне установе од којих треба очекивати да решавају проблеме клијената науштрб сопственог пословања".
- Први услов за сарадњу са клијентом је да није ризичан или да је ризик подношљив и покривен. Тек онда долазе на ред услови сарадње, дужина отплате, камате... То морају да схвате и клијенти - закључује Душан.
С тим у вези, биће важно и у којој области клијент ради, те да ли је то аутоиндустрија чији су приходи због актуелне кризе десетковани, или туризам који је добрим делом оштећен или производња хране која кризу готово и да није осетила.
Нова одлука НБС могла би месечну рату потрошачког или готовинског кредита од стотинак евра да умањи за 20. Сви грађани који су позајмицу узели пре 18. марта могу се надати позиву банке на договор о додатним олакшицама, које подразумевају продужетак отплате кредита за још две године.
Самим тим и мању рату, што је у тренутним околностима пандемије и корона кризе више него корисно решење за кућни буџет.
Ипак, олакшице које је донела Народна банка Србије и које важе за све кредите, осим за стамбене и дозвољени минус, нису обавезне, већ су на нивоу препоруке банкарском сектору.
Како кажу банкари, процена ризичности подразумева проверу извештаја Кредитног бироа, односно редовност у отплати свих обавеза и кредита (стамбених, готовинских, потрошачких кредита, кредитних картица…), не само у банци од које клијент тражи продужетак отплате, него и у свим другим банкама, ако има више различитих текућих рачуна или позајмица.
Строги услови и код комшија
Колико су банке појачале своју контролу, односно процену ризика, осетили су ових дана и банкарски клијенти у суседној Хрватској.
Тако је једном од њих одбијен кредит зато што је предузеће у коме ради добило државну помоћ због корона кризе, док другој двојици нису одобрени захтеви јер им је у промету по текућем рачуну у онлајн трансакцијама пронађена уплата спортским кладионицама од неколико десетина евра, што је иначе максималан износ који месечно троше на ову врсту "забаве".
Сва тројица била су уредни клијенти, са редовним приходима и уредном отплатом досадашњих позајмица, односно без дана кашњења у плаћању месечних рата.
Стиже велика промена у јавној управи! Промена прописа: Ево ко ће од сада моћи да ради у државној служби!
"Хрскав и врућ на вашим вратима овог јутра" ОВАКО ЈЕДАН ХОТЕЛ УПОШЉАВА РАДНИКЕ, потез за сваку ПОХВАЛУ!
Више од 100 људи у Србији има ову диплому, али не и посао: Занимање за које су се школовали ЗВАНИЧНО ВИШЕ НЕ ПОСТОЈИ
Шта се дешава "преко баре": Нови пакет помоћи Американцима под знаком питања?
"КАКО ЋЕМО ОПИСМЕНИТИ ПРВАКЕ?" Снимање часова за ђаке већ је почело, директорима се више свиђа друга опција