ВЛАСНИЦИ ОКО 2.200 ЛОКАЛА У БЕОГРАДУ ПЛАТИЛИ ЈЕФТИНИЈУ КИРИЈУ: Разлог је једноставан, али стижу још боље вести
Одлука је донета пре три године
Београд је пре три године усвојио одлуку која предвиђа да сви закупци који користе градски пословни простор, имају попуст на закуп ако у натписима користе ћирилицу, а према речима заменика градоначелника Горана Весића, у главном граду ту погодност користи око 2.200 различитих закупаца.
РОДИТЕЉИМА СЕ ОВО НЕЋЕ ДОПАСТИ: Корона диктира ново правило на пријему за све ђаке прваке
ПОТПИСАНИ ВАЖНИ УГОВОРИ: Момировић најавио велику инвестицију, покренута изградња регионалне депоније у Крушевцу
КОНАЧНО ПОЈЕФТИЊУЈЕ ГОРИВО У СРБИЈИ: Цена на пумпама мања већ ове недеље, ево за колико
- То показује колико су такве мере важне. Не кажем да сви они не би користили ћирилицу, али су неки од њих сигурно били и тиме мотивисани. У Београду ту могућност користи око 2.200 различитих закупаца, што компанија, што приватних лица - рекао је Весић.
Таква одлука била је корак града у промовисању ћирилице, што је део ширег настојања државе у заштити српског језика и писма, а тако је председник Србије Алексдандар Вучић јуче српском члану председништва БиХ Милораду Додику предао преднацрт Закона о заштити српског језика и ћириличног писма, који би требало да усвоје скупштине Србије и Републике Српске на Дан националног јединства 15. септембра.
Весић додаје да ће предлог председника да се усвоји такав закон, системски уредити начин заштите ћирилице који Град Београд у потпуности подржава.
- Вучић се увек борио да заштити српски језик, културу, да промовише нашу историју и то је само један од корака у његовој борби да се сачува српски идентитет. Од како је Вучић председник, слободно славимо своју историју, владаре, верујемо да промоцијом културе чувамо идентитет - рекао је Весић.
Додао је да ће Београд радо испунити обавезе које буде имао по новом закону, додајући да одлука града од пре три године даје резултате, али је ипак лимитирана само на главни град.
У плану додатни подстицаји
На питање да ли се размишља о додатним мерама за заштиту ћирилице, Весић је рекао да је у плану да они који истакну име на том писму, добију и попуст на фирмарине.
- Имали смо акцију у којој смо на Дому омладине заменили латинични натпис ћирилицнцим. То, наравно, не значи да не треба да постоји и латиница, ти натписи су равноправни, али ћирилица је наше национално писмо и морамо да је негујемо - рекао је Весић.
Додао је и да европске интеграције не значе губитак националног идентитета, подсећајући да се Бугарска уласком у ЕУ изборила да на ћирилици пише евро.
- Тако се бори за национални идентитет, а и овај закон ће у томе помоћи - рекао је Весић.
Подсетио је и да је и чувени амерички ланац кафетерија Старбакс, по доласку у Србију истакао назив на ћирилици.
- Када сам разговарао са њима и рекао да имам само једну молбу, уз ону да дођу у Србију, а то је да имају натпис на ћирилици, урадили су то одмах, јер разумеју шта значи поштовање нечијег културног идентитета. То је била једна добра промоција и ако будемо упорни и тражимо од страних компанија, оне ће то и урадити - рекао је Весић.