ОПА, БАТО! БИТКОИН ЗВАНИЧНА ВАЛУТА: Латиноамеричка држава уводи криптовалуту као легално средство плаћања
За легализацију биткоина се стално наводе две предности: сиромашним људима, од којих многи немају банковни рачун, пружио би бољи приступ системима плаћања, а отпадају високе накнаде када грађани који живе у иностранству новац шаљу кући.
Ел Салвадор је прва држава на свету која је биткоин учинила својом званичном валутом.
КОЛИКО КОШТА ПУТАРИНА ДО ОМИЉЕНИХ СРПСКИХ ЛЕТОВАЛИШТА? Детаљна рачуница - ево где ће вам требати највише новца
ЦРНА ГОРА БИЋЕ КИНЕСКА: Сат откуцава за отплату дуга од милијарду долара за градњу ауто-пута који не води НИГДЕ (ВИДЕО)
Министар Момировић: На мосту преко Саве примењујемо најсавременију технологију у изградњи мостова
Да ли је то добро за сиромашније људе или пут до цветања црног тржишта као у Панами?
То је одважни експеримент који изазива сензацију широм света: Од септембра ће криптовалута биткоин постати легално средство плаћања у Ел Салвадору. Почетком јуна, парламент који контролише председник Најиб Букеле усвојио је одговарајући закон по убрзаном процесу. Зашто је донесена ова одлука - не зна се.
- Земља која је заробљена у лудом монетарном систему (доларизација) иде ка још луђем систему. Тешко је пронаћи разлог како би се ово могло добро завршити - рекао је у једном твиту запрепашћени економиста са Харварда Дани Родрик.
- Приметно је да се Букеле углавном обраћао инвеститорима у својим изјавама и да није објаснио много о закону у својој земљи - рекао је политиколог и стручњак за Централну Америку Кристијан Амбросиус са Слободног универзитета у Берлину, преноси Б92.
Аргументи за биткоин
За легализацију биткоина се стално наводе две предности: сиромашним људима, од којих многи немају банковни рачун, пружио би бољи приступ системима плаћања, а отпадају високе накнаде када грађани који живе у иностранству новац шаљу кући. Амбросиус сматра да су оба аргумента надувана.
- Свако ко жели да обави трансфер биткоином може то и сада. Није потребно одобрење државе - каже он. Поред тога, многи мигранти би вероватно прво морали да замене свој новац за биткоин, а то би изазвало трансакционе трошкове.
Дозвола или обавеза коришћења биткоина није исто што и финансијска инклузија, наглашава Амбросиус.
Финансијска инклузија, приступ финансијским услугама значи: поуздане могућности штедње, приступ кредитима под разумним условима, приступ осигурању или другим финансијским производима.
Због великих колебања вредности, употреба биткоина је на крају игра на срећу. "А сиромашни људи су у неповољнијем положају јер немају исте могућности да улажу на више начина. Цинично је то продавати као финансијску инклузију."
Ел Салвадор на путу да постане рај за прање новца?
Дакле, поставља се питање: Шта председник Букеле очекује од увођења биткоина? Амбросиус каже да не зна ниједног озбиљног економисту који мисли да је план Салвадора добра идеја. "С једне стране због екстремне нестабилности биткоина; с друге стране, земља је већ доларизована."
Амерички долар је званична валута у Салвадору од почетка 2001. Његово тадашње увођење - слично као и данас у биткоину - описано је као пут ка просперитету. Двадесет година касније, Ел Салвадор је и даље једна од најсиромашнијих земаља на свету.
- Дакле, земља већ користи страну валуту. Додавање друге валуте овоме, над којом нико нема контролу, али која је много нестабилнија, није нарочито разумљив разлог с обзиром на стабилност монетарне политике- каже Амбросиус. Претпоставља да Букеле своју земљу жели да учини привлачном за инвеститоре у биткоин.
Овај стручњак сумња да Букеле жели да створи нешто слично у Ел Салвадору око криптовалута, јер су оне "рај за све врсте финансијских активности на црном тржишту и прање новца".
Проблем недостатка транспарентности
- Трансакције у биткоинима такође су начин "избегавања контроле над сопственим финансијским трансакцијама - каже Амбросиус, позивајући се на антидемократске и ауторитарне тенденције Букелеа.
Почетком јуна влада је одлучила да прекине сарадњу са истражитељима корупције Међународне комисије против некажњивости у Ел Салвадору (ЦИЦИЕС). А пре неколико дана америчка влада објавила је такозвану "листу анђела", односно листу централноамеричких званичника које је Вашингтон оптужио за корупцију, ометање правде или слабљење демократије. На њој су: шеф кабинета Букелеа, његов министар рада и други представници владе.
Питање транспарентности је можда највећи проблем, каже Амбросиус. Све се дешава иза затворених врата и на одлуку једног човека који је већ преокренуо политички систем земље током прве две године на власти. Чак је и Светска банка скептична. Одбила је техничку подршку коју је влада затражила за спровођење закона биткоин због недостатка транспарентности и забринутости за животну средину.
- Генерално, није јасно и да ли ће Ел Салвадор бити технички способан за то. Недавно је Букеле изјавио да употреба биткоина неће бити обавезна. Нико неће морати да прихвати биткоине ако то не жели - рекао је председник.
-Много је још нејасно, каже Амбросиус и скептично гледа у будућност. Легализација биткоина има далекосежне последице и радикално ће променити земљу - на релативно неодређен начин. То је велики експеримент у којем су Салвадоранци заморчићи и нико не зна тачно шта ће на крају из тога произаћи - додао је.