ВЕЛИКИ ДОБИТАК ИЛИ ПОТПУНИ ГУБИТАК: Удружење банака Србије упутило УПОЗОРЕЊЕ свима који тргују криптовалутама
Апелује се на све који улазе у трговину са биткоином да буду веома опрезни.
Иза електронских валута, криптовалута од којих је најпознатија биткоин, не стоји монетарна власт и држава и то је знак свима који улазе у трговину њима да буду веома опрезни, каже генерални секретар Удружења банака Србије Владимир Васић.
ТРК У БАНКУ: Сутра истиче рок за плаћање прве овогодишње рате пореза на имовину
Чека вас богат живот ако радите неки од ових послова: Погледајте 10 занимања будућности у Србији и свету
Грађани, издато важно упозорење: Будите опрезни, никако не купујте овакве валуте!
Он наводи да ће време показати како ће центалне банке реаговати на омасовљење таквог производа, али је за грађане важно да знају да упуштањем у трговину виртуелним валутама преузимају велики ризик.
- Ризик се огледа у томе што су њихове вредности нестабилне и мењају се из дана у дан, а то може да проузрокује велике финансијске губитке - објашњава Васић.
Према његовим речима, криптовалуте би се сада могле сматрати неком врстом паравалута и каже да је за очекивати да како се буде јављало више њих и трансакције њима буду веће, да ће монетарне власти водити рачуна о заштити грађана од ризика који узрокује осцилација њихове вредности.
Када је реч о дилеми да ли ће криптовалуте једном ипак стећи право грађанства и постати средство плаћања, Васић каже да је то сада тешко рећи.
- Видећемо. И Европска унија је у једном тренутку најавила да ће можда изаћи са електронским евром. Да ли је то пандан криптовалутама не знам, али видећемо, време ће показати - додаје он.
Да је опрез са трговином криптовалутама неопходан више пута је указивала и Народна банка Србије (НБС).
Из централне банке наглашавају да биткоин и друге виртуелне валуте нису законско средство плаћања и да ова банка нити други органи јавне власти не гарантују за њихову вредност.
НБС посебно истиче варијабилну вредност ових валута, те да овде није реч о валути иза које стоји и за коју гарантује централна монетарна власт, већ о врсти приватне дигиталне имовине. Такође и да виртуелне валуте немају статус валуте, нити законског средства плаћања.