БИТКОИН У СРБИЈИ НИЈЕ ЈЕДИНА КРИПТОВАЛУТА: Грађани увелико користе дигиталне новчиће, а неки се посебно издвајају
Биткоин данас може да се купи или прода за нешто више од 35.000 долара.
Не тргује се у Србији само биткоином. Читав низ криптовалута у последњих неколико месеци доносио је озбиљну зараду. На листи су Ethereum, Литецоин, Битцоин Цасх...
Тржиште криптовалута забележило је значајан скок од новембра прошле године. Популарност дигиталних новчића делимично је дошла као последица пандемије коронавируса, јер су велики инвеститори тражили алтернативу за злато.
ТАБЕЛА КАЖЕ СЛЕДЕЋЕ - СРБИЈА НАЈУСПЕШНИЈА! Домаћа привреда заузела добру стартну позицију за 2021. годину
Стигао први део помоћи Привредне коморе Србије угроженим грађанима на југу Србије
ПОСАО КОЈИ ИМ ЈЕ ДОНЕО БОГАТСТВО! Стајчићи одлучили да напусте све у Србији и оду у Беч, а сада поседују СВОЈ БИЗНИС
Слично су размишљали и мали трговци, па су крајњи ефекти били такви да су криптовалуте бележиле рекордно високе вредности.
На пример, вредност биткоина је за нешто више од два месеца скочила чак три пута, па су тако они који су уложили 1.000 евра у ову криптовалуту могли прошле недеље да је продају за око 3.000.
Сличан однос је био и код Ethereuma, док су власници Литецоина могли да зараде око 2.500 евра. Трговци криптовалутом Битцоин Цасх у протекла два месеца су на 1.000 евра зарадили око 800.
А ево како су се кретале цене: Најпопуларнија криптовалута биткоин вредела је 1. новембра прошле године 13.757 долара, да би средином децембра премашила 20.000 долара. Данас овај дигитални новчић може да се купи/прода за нешто више од 35.000 америчких новчаница, а рекордни ниво свих времена достигао је прошле недеље, када је у једном тренутку вредео и више од 40.000 долара.
Иако убедљиво најпопуларнија, биткоин није и једина криптовалута којом се тргује у Србији. Популарни дигитални новчићи на нашем тржишту, слично као и у свету, су и Ethereum, Литецоин, Tether, Битцоин Цасх... Ту су и Ripple, НЕМ, Монеро, НЕО.
Заправо, нико тренутно не зна колико укупно има различитих криптовалута, пошто не постоји централизована институција која прати или регулише њихов настанак и трговину, па зато поједини стручњаци, али и финансијске институције, упозоравају да треба бити врло опрезан приликом трговине и њихове употребе.
Ипак, српски трговци криптовалутама имали су прилику у протеклих неколико месеци да значајно профитирају од виртуелних валута. Тако је, на пример, вредност Ethereuma данас око 1.220 долара, док је 1. новембра вредео нешто мање од 400 долара. Дакле, као и код Биткоина, и власници ове криптовалуте могли су за два и по месеца да три пута увећају своје криптоновчанике.
Литецоин данас вреди 140 долара, а почетком новембра могао је да се купи за 55. Они који су поседовали ову валуту у вредности од 1.000 евра, данас би могли да зараде нешто више од 2.500.
Битцоин Цасх се данас купује за 480 долара, а у новембру је вредео 267, тако да су трговци овом криптовалутом могли на 1.000 евра да зараде око 800.
"Цену дижу крупни инвеститори"
Процена је да биткоином у Србији тргује неколико хиљада људи, неки кажу и до 8.000. Трговина криптовалутама је интензивирана у целом региону, па су и комшије из Босне и Херцеговине почеле масовно да се интересују. Тако је у 2020. забележен раст трговине криптовалутама од 130 одсто, у односу на 2019.
- У Србији, баш као и у свету, 90 одсто трговине криптовалутама односи се на биткоин и ethereum. Интересовања има, али моја процена је да тренутно нема оне еуфорије која је владала пре три године. Чини ми се да цена расте више због крупних инвеститора, него због великог броја малих улагача, како је било 2017 године - објашњава Александар Матановић, стручњак за криптовалуте.
Како се тргује криптовалутама у Србији?
Србије не заостаје много за другим земљама, када су у питању начини трговине криптовалутама. Куповина и трговима криптовалутама је могућа и у нашој земљи, и то на неколико начина.
На првом месту су онлајн сервиси где се могу купити и продати криптовалуте, баш као и аутомати, такозвани криптомати, у неколико градова (Београд, Нови Сад, Ниш, Суботица и Инђија), где се криптовалута купује и продаје за кеш.
У куповину биткоина можете кренути са 30.000 динара у новчанику, јер је толики минимални износ који неке онлајн мењачнице постављају приликом трансакције, мада наводе да се износ мења у зависности од кретања на берзи криптовалута.
Постоје и алтернативни начини трговине, на пример - људи се нађу преко огласа, па одраде трговину без посредника. Иако је ова опција финансијски најповољнија, јер омогућује размену без провизије, треба бити врло опрезан. Неретко се дешавало да код оваквих трансакција једна од страна остане и без криптовалута и без кеша.
Важно је знати да ако купујете криптовалуте треба да имате крипто новчаник (wallet) на који вам се пребацују приликом куповине. Плаћање се може извршити на банковни рачун или платном картицом. Ако продајете преко неког онлајн сервиса, неопходан је банковни рачун, јер се на њега врши исплата динарске противвредности.