СКАЧЕ МИНИМАЛАЦ КАО ДА ЈЕ НА ОЛИМПИЈСКИМ ИГРАМА: На столу три опције, синдикати траже 40.000, држава нуди 35.000 - шта ће се усвојити?
Савез самосталних синдиката Србије има неколико предлога о износу повећања минималне зараде у Србији.
Преговори о минималној заради за 2022. годину у Социјално-економском савету између синдиката, послодаваца и државе почеће средином овог месеца, како би се до 15. септембра утврдио коначан износ. У случају да се договор не постигне, висину минималне зараде ће, као што је био случај прошле године, утврдити Влада.
ПОНИРУ ЦЕНЕ НАФТЕ: Трговце брине растући број оболелих од делта соја
СВЕ ШТО ПОМУЗУ ОНИ И ПРОДАЈУ ТОКОМ ИСТОГ ДАНА! Ненормална потражња за лековитим, козјим млеком у Србији
ОВО СУ ЗАНИМАЊА БУДУЋНОСТИ: Листа 10 послова који могу да донесу огроман профит
Најаве, сугестије и понуде о повећању минималне зараде увелико пристижу. Са једне, Савез самосталних синдиката Србије тражи да минималац наредне године износи скоро 40.000 динара, док са друге, званичници из Владе увелико износе предлог да минималац од 1. јануара 2022. године буде нешто већи од 35.000 динара. Тренутни минималац је нешто већи од 32.000 динара и прима га око 350.000 људи у Србији.
Позивајући се на пређашње искуство, и послодавци и синдикати гаје мало наде да ће се ове године постићи договор и наћи средина и тврде да би се историја још једном могла поновити.
На столу три предлога
Савез самосталних синдиката Србије има неколико предлога о износу повећања минималне зараде у Србији.
Секретар Већа SSSS Зоран Михајловић је дајући изјаву за медије рекао да су могуће три варијанте повећања минималца, али да ће као и до сад, коначну реч дати Влада Србије.
- Прва је да се минимална цена рада, која сада износи око 32.000 динара изједначи са вредношћу минималне потрошачке корпе од 39.000 динара. Друга је, коју је предложио председник Александар Вучић, да минималац износи око 35.000 динара - рекао је Михајловић.
Он је рекао да ће SSSS предложити и трећу опцију, да се минималац повећа скоро до просечне плате од око 43.000.
- Најбоља варијанта би била да се минимална зарада изједначи са вредношћу минималне потрошачке корпе, каже Михајловић и додаје да би у том случају требало да се повећају и остале плате и пензије, да не би дошло до изједначавања већине зарада.
Послодавци "тврди"
О најизвеснијем исходу разговора у Влади, из Уније послодаваца Србије кажу да ће се сценарио из претходних година поновити и ове.
- Сценарио се понавља већ неколико година уназад. Увек је то слично, каже председник Уније послодаваца Небојша Атанасковић.
Он је истакао да Унија послодаваца остаје при томе да не треба повећавати минималац више од процењеног раста БДП-а.
- Велики део БДП-а су микро и мали предузетници и они не би могли да повећају приходе на тај ниво својим запосленима без потешкоћа, каже Атанасковић, и додаје да синдикати већ четири године за редом инсистирају на изједначењу са потрошачком корпом, али да економски показатељи то показују као немогуће.
Он је истакао и чињеницу да минималац по аутоматизму значи и повећање свих осталих зарада.
- Када се повиши минималац приближно се повећају и остале зараде, и то је велики удар на привреду. Влада је највећи послодавац и она треба да рачуна колико ће моћи да повећа приходе људи којима се плате исплаћују из буџета, каже Атанацковић, и да они у извесном смислу увек претерају, као и сад са најавом повећања од 9,4 одсто.