ОД ВЕЛИКЕ ВАЖНОСТИ ЗА ПРЕПОРОД СРБИЈЕ И ИСТОК ЗЕМЉЕ: Јесте ли чули за "зелени рудник" у Србији? Ово је права ризница!
Рудник Чукару Пеки у Бору је од великог значаја за економски развој Србије, за српско-кинеску сарадњу и за грађане града Бора и околине.
Повећано присуство Кине у региону је поздрављено како од политичара тако и шире јавности. Србија представља главног партнера Кине на Западном Балкану. Поред политичке подршке коју је Србија добила од Кине на пољу међународних односа, забележен је и пораст улагања која из Кине стижу у Србију.
Рудник бакра и злата код Бора у који је кинеска компанија Зиђин уложила 474 милиона долара је први "зелени рудник" у Србији, што подразумева коришћење модерне технологије приликом ископавања руда и највише стандарде у области заштите животне средине.
Лежиште Чукару Пеки горња зона је једно од најбогатијих налазишта руде бакра и злата у свету.
Производња руде бакра и злата у горњој зони је 3,3 милиона тона годишње, односно 10.000 тона прерађеног концентрата дневно. Значај реализације овог пројекта огледа се и у отварању доње зоне лежишта где су процењене резерве руде бакра и злата око 2,29 милијарди тона, што ће Србију у једном тренутку позиционирати на друго место по производњи бакра у Европи, а по питању процењене производње злата на једно од водећих места у Европи.
Србија Зиђин Мајнинг је и компанија са највећом оствареном добити у Србији. Од позитивног пословања ове фирме користи има и држава. Србија Зиђин Копер је током четворогодишњег пословања на име разних пореза уплатила у републички буџет 348 милиона долара и тиме дала значајан допринос побољшању животног стандарда не само у Борском региону, него и широм Србије.
Овај рудник је изузетно важан за Бор и цео исток Србије
За четири године, колико Србија Зиђин Копер послује у Бору и Мајданпеку, нето зараде непрекидно су расле. Просечна нето плата повећана је 61,5 одсто у односу на 2018, када је запосленима у просеку исплаћивано 68.100 динара. Данас просечна плата вреди више од 120.000 динара. Квадрат стана је порастао, као и број запослених, рудна рента такође. Све је предузето да би се заштитила животна средина, али оно што је још важније, Србија ће, иза Пољске, постати други произвођач бакра у Европи. Исток Србије има сјајну будућност, све оно што је изгледало немогуће пре неколико година, данас је оствариво, и што је најважније људи који су напуштали овај крај могу да се врате у Србију.
Еколошко рударење
Заначај овог рудника огледа се и у одрживом, еколошком концепту рударења који подразумева да нема јаловине на површини, јер се после издвајања концентрата руде бакра у комплексу рудника Чукару Пеки јаловина рециклира и враћа у подземне просторије рудника, одакле је ископана. Дакле, не девастира се површина за одлагање јаловине у природу. Ова метода још се не примењује у другим рудницима у Србији, као ни већини рудника у свету. На тај начин се осим еколошког ефекта обезбеђује и да не дође до слегања земљишта. У овом руднику примењују и технологију поновног коришћења отпадних вода, пречишћавају их и поново користе, тако да нема загађивања водотокова, а нема ни емиисја штетних гасова.
Ово зелено рударење примењује се у рудницима Зиђин Мајнинга у Кини, а за сада је реткост и у другим рудницима у свету.
Очекује се да у наредне две до три године буде изграђена прва соларна електрана у руднику Чукару Пеки, чиме ће бити употпуњен овај зелени концепт.
Од почетка пандемије корона вируса Кину се показала као једнан од најважнијих партнера у борби против епидемије у нашој земљи. У априлу 2020. године у оквиру Поликлинике Клиничког центра Србије у Београду отворена је лабораторија "Ватрено око" за тестирање на вирус корона, која је изграђена као донација Пекиншког института за генетска истраживања (БГИ).
Исте године је у Нишу на југу Србије отворена друга лабораторија, као донација БГИ-а и кинеске компаније "Зиђин".
Уз то, Србија је и највећи број вакцина купила управо од Кине.
Даље пријатељство између Србије и Кине биће развијано на већ постојећим политичким везама, на везама између српске привреде и кинеских инвеститора, као и на будућим заједничким политичким и економским пројектима.