Чадеж: Циљ Србије - водоник гориво будућности
Највећа технолошка транзиција која очекује Србију у наредних 30 година је постепен прелазак на употребу водоника као горива будућности, поручио је Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије на седници Скупштине ПКС на којој је представљена Стратегија развоја енергетике до 2040. године са пројекцијама до 2050.
- Нема важније теме за развој целокупне привреде и живот становништва Србије од енергетике. Ових дана се очекује предлог уредбе Европске комисије о тзв. такси на угљеник на граници - Царбон бордер ађустмент mechanism (ЦБАМ). Управо ово ће одлучивати да ли ће наша привреда бити конкурентна, да ли ћемо преживети или нећемо, да ли ће наши производи, било цемент, челик, пољопривредне машине, млеко... моћи да буду конкурентни ценом када их извозимо на друга тржишта - рекао је Чадеж.
ДРЖАВНА ПОМОЋ ЗА ЗАМЕНУ СТАРЕ СТОЛАРИЈЕ: Када грађани могу да очекују потписивање уговора о субвенцијама?
МНОГИ ГРАЂАНИ НЕ ЗНАЈУ - ПРОВЕРА СТАЊА НА РАЧУНУ У БАНКАМА СЕ НАПЛАЋУЈЕ! Познато колико кошта сваки упит
ПКС ће у наредних шест месеци интензивно радити са локалним тимом експерата и представницима приватног капитала на изради стратегије употребе водоника и очекује се да до краја године, у сарадњи са Министарством енергетике, буде формулисан први акциони план за њено спровођење.
Према речима председника ПКС, развој нових, иновативних технологија, попут успостављања производње водоника и складиштења ЦО2, директно су у функцији снажног опредељења Србије ка декрбонизацији енергетског сектора и угљенично интензивне индустрије.
Потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике проф. др Зорана Михајловић, рекла је да примена Зелене агенде не значи губитак радних места и гашење електрана већ прилика да српска привреда буде не само одржива, него и предводник у том процесу. Инвестициони циклус у енергетици и рударству износи 17 милијарди евра. И зато је зелена агенда модел раста и прилика да наша привреда буде не само одржива, већ и предводник овог процеса - истакла је Михајловићева.
Катерина Рајхе, председница УО Westenergie АГ, и председница Савета за хидроген Федеративне Владе Немачке рекла је у онлајн обраћању привредницима да је немачка влада у потпуности прихватила водоничну стратегију.
- Водонична стратегија ће до 2050. године створити значајан број нових радних места у Немачкој и генерисати 80 милијарди евра годишње - казала је Рајхе.
Компанија "Еликсир" планира изградњу будућег постројења за производњу водоника у оквиру развоја хемијског парка Прахово, рекао је Станко Поповић власник "Elixsir Групе".