Цена лубенице коначно ПАЛА: Ево како да препознате НАЈСЛАЂУ
У продаји и домаћи и увозни бостан
Цена лубенице увелико је пала на 25 до 40 динара на пијацама, док се у маркетима на акцији може пазарити и за 30 динара по килограму.
Домаће свеже лубенице недавно су стигле, због чега цена и пада, али није лако препознати које су квалитетне, јер су домаће сад помешане са оним које су увезене, неке чак пре више од месец дана.
Прочитајте и:
Купци кажу да увозне лубенице нису довољно свеже, те да их од домаћих разликује цена и да су оне сада јефтиније од наших.
Иако сви желе да купе свежи домаћи бостан који важи за слађи и укуснији, тешко је одабрати онај прави. Како објашњавају бостанџије, разлика између домаће и увозне лубенице постоји, а само једна врста увозне је добра.
- Једина права и добра лубеница из увоза је из Грчке. На лубенице из Албаније, Македоније и Црне Горе било је доста притужби претходних година, али се и оне појављују на кванташима - каже Јовица Калин, председник удружења "Повртар" из банатског села Идвор и произвођач лубеница.
Како каже, купци од лубенице траже што тању кору и што црвенију боју унутра.
- Није толико битно која је сорта у питању - каже Калин.
Како додаје, добра, слатка и зрела лубеница може се препознати по неколико ствари.
- Ако је петељка, место где се сече лубеница, зелена и није увенула, то је знак да је лубеница свежа. Уколико око петељке излази сок, сличан сирупу, то значи да је зрела - наводи наш саговорник. Калин напомиње да зрелост може да се потврди и ако је лубеница на неким местима другачије нијансе него на остатку коре.
- Код лубенице постоје "жврк" и "кашика" код места где се лубеница сече. Уколико је "жврк" зрео и има листић који личи на кашику, зрела је и лубеница - наводи овај произвођач и додаје да је један од начина провере и куцање лубенице.
- Она треба да даје туп звук када је зрела - наводи он. Онима који желе да буду сигурни да су купили праву ствар може помоћи и један старински, народни савет, који каже да на задњем делу лубенице, око њеног темена, шаре које чине облик сличан цвету треба да буду што шире, те да то гарантује слаткоћу.
На летовању сте, а возило вам је УНИШТЕНО: Ево колико кошта ШЛЕПОВАЊЕ кола из Грчке
Такође, домаће лубенице, које нису калемљене, по правилу су мање од увозних и ретко су теже од 15 килограма.
Калин каже да произвођачи не могу бити задовољни ценом, јер је већ сада, док права сезона није ни почела, пала на 10, 15 динара по килограму, колико им плаћају накупци.
- Више не очекујемо ништа, пошто је цена већ отишла у суноврат. На кванташима на велико лубенице се продају по цени од 15 до 20 динара за килограм - наводи Калин.