ЦЕНА ВЕЋА НЕГО ИКАДА! Ово је најбољи начин за производњу органске малине - 500 динара за килограм (ФОТО)
У планинским селима пријепољске општине приводи се крају берба малина.
За разлику од последњих неколико година, произвођачи су задовољни откупном ценом, која износи рекордних 425 динара за један килограм. Додатних 75 динара следује онима који је узгајају на органски начин, а таквих је у општини Пријепоље све више.
Црна Гора ипак најтраженија дестинација! Хотели 4* и 5* од 309€ за 7 полупансиона
"ИЛИ ВАКЦИНА ИЛИ НЕМА ПЛАТЕ": Једна од најстрожих одлука у ПОСЛОВНОМ СВЕТУ
Као створене за женску вечерњу торбицу: Фармер произвео мини лубенице тек нешто мало веће од кармина
Један од зачетника органске производње малине у Пријепољу је Мирсад Обућина, који са својом породицом обрађује малињак у селу Осоје. Труда и рада има много али се и исплати јер је цена рода ове малине далеко већа од конвенционалне.
- Малинарством се бавим дуже од три деценије. Када сам почињао, у Пријепољу, а и околним градовима није постојала ниједна хладњача за откуп, већ смо род продавали у Пљевљима на пијаци у сировом стању. Сада су се времена променила - рекао је Мирсад Обућина зачетник бављења органском производњом малине.
Производња органске малине захтева доста више рада, него код конвенционалне. Мирсад наводи, да је током минуле три године прошао пут преласка са конвенционалне производње малине на органску. Првенствено због погодне климе за њено узгајање и боље зараде.
- Једно од основних правила органске производње малина, јесте стајско ђубрење малињака и ручно окопавање. Осим стајњака, за бољи принос користи се и палетирано кокошије ђубриво које је дозвољено у органској производњи. Минимум два пута окопавамо малињак, и уклањамо траву без употребе хербицида и прскања против корова. Заштита малине врши се на биљној бази, где немамо проблема са пчеларима и можемо да прскамо током дана јер нису отровни препарати - наводи Обућина.
Захваљујући повољним климатским условима, у готово нетакнутој природи у селу Осоје, већ неколико година, узгаја се малина без употребе пестицида. Од 70 тона, колико се према проценама стручњака у пријепољском крају произведе органске малине, готово једна трећина потиче из малињака који се налазе у овом селу.
- За органску малину имамо сигуран пласман а самим тим и већу цену. Прошле године за килограм ове малине хладњачари су плаћали 270 динара, ове године та цена је 500 динара а има наговештаја да буде и већа - додаје Мирсад.
Ове године, малинари нису имали проблема ни са берачима. Било их је довољно и могли су добро да зараде.
- Све зависи ко како бере, три и по до четири хиљаде берачи су дневно могли да зараде, што је једна добра директорска плата - истиче Обућина.
У претежно планинским селима Пријепоља, узгајаја се малина на органски начин, чији је пласман, захваљујући уговорима са инопартнерима унапред обезбеђен. Малина из овог краја освојиће инострано тржиште. Њеном ценом задовољни су и произвођачи и извозници. За килограм органске малине откупљивачи плаћају 500 динара, а комплетан овогодишњи род извозе. Откуп је био загарантован, популарно "црвено злато" откупљивано је на парцелама.