ЦЕНЕ ХРАНЕ ПОРАСЛЕ ЧЕТВРТИ МЕСЕЦ ЗАРЕДОМ: Месо и шећер једини на листи забележили пад
Из ФАО-а наводе како су главни разлози повећања цена пшенице забринутост због могућности производње на јужној хемисфери, као и сушних услова који негативно утичу на сетву озимих култура у многим деловима Европе.
Цене хране наставиле су да расту већ четврти узастопни месец, вођене снажним растом житарица и биљног уља, известила је УН-ова агенција за храну и пољопривреду ФАО.
Ова организација објавила је индекс цена хране у септембру, а просек је износио 97,9 бода што је за два бода односно 2,1 одсто више у односу на прошли месец, али и за 4,6 бодова односно пет одсто више у односу на исто раздобље 2019. године.
У ПАНЧЕВУ НАГЛО СКОЧИЛА ПРОДАЈА СТАНОВА: Цена квадрата и до 1.500 евра, некретнине купују и Турци
ШТА СЕ ДЕШАВА СА СРПСКИМ ТУРИСТИЧКИМ АГЕНЦИЈАМА? Путовања су и даље могућа, али једна ствар се неће допасти грађанима
ПЕЛЕТ СВЕ ВИШЕ ТРАЖЕН: Угаљ и даље доминантан међу чврстим горивима, дрва "иду" стандардно добро
Цене житарица веће за 5,1 одсто
Погледамо ли појединачно, цене житарица порасле су за 5,1 одсто у односу на август и чак 13,6 одсто у односу на септембар прошле године. Порасле су и цене кукуруза, сирка и јечма, док су за пиринач пале за 1,4 одсто.
Из ФАО-а наводе како су главни разлози повећања цена пшенице забринутост због могућности производње на јужној хемисфери и сушних услова који негативно утичу на сетву озимих култура у многим деловима Европе.
Индекс цене биљног уља већи је за шест одсто понајвише захваљујући растућим котацијама палминог, сунцокретовог и сојиног, достигавши највиши ниво за осам месеци.
Шећер и месо забележили пад
- Индекс млечних производа није се мењао током месеца, са умереним растом цена маслаца, сира и обраног млека у праху, надокнађен падом индекса пуномасног млека у праху - наводе из ФАО-а.
Што се тиче меса, цене су забележиле благи пад од 0,9 одсто, а у односу на прошлу годину ниже су за 9,4 одсто. У септембру су за свињетину пале, делимично под утицајем кинеске одлуке да наметне забрану увоза из Немачке након откривања афричке свињске куге (АСК) међу дивљим свињама, док су оне овчијег ослабиле због високих сезонских залиха из Аустралије.
ФАО индекс цена шећера такође је забележио пад и то од 2,6 одсто, а као резултат глобалног вишка на тржишту.
- Последње индикације указују на значајан опоравак производње у Индији, другом највећем светском произвођачу, као и снажну производњу у Бразилу, највећем светском извознику, након пада забележеног прошле сезоне - истичу из агенције.
Прогноза за 2020./21.
У додатном извештају дали су своју прогнозу за сезону житарица у 2020./21.
Тако ће на глобалном нивоу њихова употреба износити 2,7 милијарде тона, што је за 2,8 милиона тона мање од септембарске, али још увек за 54,5 милиона тона изнад процене 2019/20.
- Процена светских залиха житарица до краја сезоне 2021. износи 890 милиона тона, што је за 5,9 милиона тона мање од претходне процене, али и даље представља рекордан ниво - поручују из ФАО-а.