Цене некретнина у великим градовима иду у небеса, али у овим општинама тржиште је потпуно замрло!
Не продаје се ни староградња, а нове зграде углавном нико ни не гради
Док цене некретнина у великим градовима не посустају, а с друге стране ни купци не одустају од улагања, у појединим општинама у Србији тржиште некретнина је готово замрло.
СВЕ МАЊЕ СРБА ОДЛАЗИ У НЕМАЧКУ: Нови подаци показали драстичан пад исељења, чак их и Хрвати заобилазе
СЈАЈНА ВЕСТ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ! МАРКО ЧАДЕЖ: Прва средства америчких фондова биће доступна крајем новембра
У ових 10 земаља, зубари зарађују ВИШЕ НЕГО ИКО! Када чујете колике су им плате, завртеће вам се у глави!
У Бачу, Бачком Петровцу, Белој Паланци, Босилеграду, Владимирцима, Дољевцу, Жабарима, Житорађи, Книћу, Ражњу,Осечини - у првој половини године није продат ниједан стан! Према подацима Републичког завода за статистику, ниједна трансакција није обављена ни у Бојнику, Димитровграду, Мерошини, Малом Црнићу, ни у Новој Црњи. У Љигу није потписан ниједан купопродајни уговор за стан ни ове, ни прошле године
Не продаје се ни староградња, а нове зграде углавном нико ни не гради. Упркос ниским ценама у овим местима, онима који желе да се скуће више се исплати да купе кућу, него да улажу у квадрате у зградама. С друге стране, и избор је веома мали, јер се у већини општина годинама не граде нови објекти.
Ни банке се, како кажу у агенцијама за некретнине, не утркују да привуку клијенте из неразвијених општина. Такве трансакције за њих су ризичне, јер у случају неплаћања тешко могу да се "ослободе" стана.
-Највећи проблем је централизација Србије. Сви одлазе у веће градове, јер само у њима могу да пронађу посао. Ово тржиште у малим општинама нема перспективу, оне се празне, чак читави региони остају без становништва. У појединим местима не можемо ни за потребе статистике да пронађемо регистроване промете да бисмо их упоредили. Буквално нема трговине ни у другој ни трећој зони, па не можемо да направимо параметре за поређење- објашњава Милић Ђоковић.
Већник за инфраструктуру и заштиту животне средине у општини Бела Паланка, Драган Живковић каже да у овој локалној самоуправи од осамдесетих година није изграђена ниједна комерцијална стамбена зграда.
-Готово 40 година није изграђен нови стан, осим оних намењених расељеним лицима. Спорадично се прода по једна или две куће годишње. Углавном су то домаћинства у која дођу наследници из Београда или других градова да покушају да их продају. Купују једино млади и људи који су отишли у дијаспору, а желе у завичају да имају своју некретнину- објашњава Живковић.
Ни у Голупцу није продат ниједан стан у згради, али оно што купци траже су куће са окућницом и викендице поред Дунава.
У десетак општина за првих шест месеци продат је само по један стан. Најјефтинији квадрат био је у Крупњу - само 83 евра. Све некретнине које су добиле нове власнике су стара градња, а међу најјефтинијим прометованим квадратима је онај у стану у Малом Иђошу за 98 евра. У првој половини године продат је и по један стан у Баточини за 102 евра по квадрату, док је у Гаџином Хану купац квадрат платио два евра више. По једна стамбена јединица продата је и у Сврљигу, Бабушници, Варварину, Жагубици и Опову.