ЧЕТИРИ ФИРМЕ ЗАПОШЉАВАЈУ МИЛИОН ЉУДИ: Зашто су породичне компаније успешније од других?
Све чешће се чује да су породичне фирме кичма немачке привреде.
Оне отварају битно више радних места него фирме које нису у рукама породица. То је потврдила студија којом су обухваћене фирме које се налазе на берзи.
Фондација за породична предузећа је од Центра за предузетничке и финансијске студије Техничког универзитета у Минхену наручила студију која је показала: у периоду између 2009. и 2018. много више људи је запослено у породичним него у осталим врстама фирми.
НИЈЕ КАСНО ЗА ЛЕТОВАЊЕ! СЕПТЕМБАР ИДЕАЛАН ЗА КУПАЊЕ У ГРЧКОЈ!
Суноврат акција на азијским берзама: ЗЛАТО ГОДИНАМА НИЈЕ БИЛО СКУПЉЕ
МАКРОН ПРИНУЂЕН НА ДОГОВОР Упалила Трампова претња да ће да уведе порез на француско вино
У породичним фирмама које су на берзи, годишњи раст броја радних места износи шест одсто – двоструко већи него код осталих.
Породична предузећа регистрована на берзи и послују успешније од других а њихов обрт је већи.
У поменутом периоду се повећао за 122 одсто, док је у фирмама које нису у породичним рукама повећан за 50 одсто. Удео приватног капитала је у породичним фирмама у просеку такође већи него код других.
- Породичне фирме послују дугорочно и са супстанцом - каже Рајнер Кирхдерфер, шеф Фондације породичних предузећа: "те врлине преносе и на берзу".
И заиста, када је реч о оперативној добити, такве фирме имају много боље резултате него фирме које јесу на берзи, али се налазе у рукама инвестора или различитих друштава.
- Што је јачи утицај породице у некој фирми, то су и позивитни ефекти снажнији - преноси професор Кирхдерфер.
Студија показује да предузеће регистровано на берзи важи као "породично" када оснивачка породица поседује најмање 25 одсто гласова у управи и има бар један мандат у управном или надзорном одбору. Према тој дефиницији, око 40 одсто немачких фирми регистрованих на берзи су породични концерни.
И студије рађене у прошлости су давале сличне резултате. У предузећима којима руководе њихови власници су и трошкови мањи, установио је Институт за истраживања средњих предузећа 2015. године.
Пре годину дана, швајцарска банка Креди суис објавила је међународну студију која је показала да породичне фирме широм света остварују већу добит и имају већи раст обрта него друге фирме.
Такве фирме су мање зависне од туђих финансија и више инвестирају у истраживање и развој. Зато инвеститори радо улажу у породичне фирме.
На немачкој берзи постоји тзв. породични индекс који се односи само на њих. Но, има студија које показују и да породице нису обавезно и успешни предузимачи.
Има случајева када су деца преузимала фирме од својих родитеља и после тога упропашћавале посао.
Истраживање је обављено на 500 фирми регистрованих на берзи. Међу њима су фирме као што су светски познати произвођач керамичких предмета Вилерој и Бох, или ланац радњи са робом и алатима типа "уради сам" Хорнбах а ту су и много млађе фирме као што је Заландо која се бави продајом обуће и одеће на интернету.
НОВИ ТРОШАК ЗА СРПСКЕ ТУРИСТЕ НА ПУТУ ЗА ГРЧКУ: Ево колико ћете платити на рампи код Ђевђелије!
РЕЦЕСИЈА УЛАЗИ НА МАЛА ВРАТА Немачка економија и даље пада
Трамп најавио ВЕЛИКИ ТРГОВИНСКИ СПОРАЗУМ са Британијом чим изађе из ЕУ
Пет стотина највежих породичних предузећа у Немачкој је у периоду од 2007. До 2016. године повећало свој број запослених за 23 одсто и тренутно има око 2,54 милиона запослених.
На врху листе немачких породичних фирми - по свему - су Фолксваген (породице Порше и Пих), Шварц групе, Лидл Кауфланд (Породица Шварц) и БМВ (породица Квант).
Само ове 4 породице запошаљавају око милион људи.