ЧОВЕЧАНСТВО ПРЕД ВЕЛИКИМ ГУБИТКОМ: Тужна судбина "северног" јелена
Руско полуострво Јамал (Сибир) једно је од најпродуктивнијих места, што се тиче популације ирваса у свету, међутим они су веома угрожени последњу деценију и стопа морталитета се стално повећава из године у годину.
Ове животиње су добро прилагођене на ниске температуре и снеге, и на стотине њих лута регионом, а чувају их локалци, номадски народ Ненци.
Међутим, климатске промене и те како прете ирвасима, а према студији, недавно објављеној у биолошком часопису "Letters", њих 80.000 је умрло услед глобалног загревања у деценији за нама. Ризици се само повећавају, па ће и број настрадалих животиња да буде у порасту.
УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ УПОЗОРАВАЈУ: Човечанство пред катастрофом светских размера!
У новембру 2013. године, 60.000 ирваса је умрло од глади на полуострву. То је била највећа стопа морталитета икада забележена у овом региону.
Масовна смрт се догодила и у 2006. години, кад је још 20.000 ирваса угинуло због глади. У оба случаја су животиње умрле због дебелих наслага снега и леда, чиме је онемогуће приступ вегетацији коју би пасли.
Иако ирваси уз помоћ својих копита пробијају тање слојеве леда и снега како би дошли до хране, истраживачи истичу да је слој леда 2006. и 2013. године био далеко дебљи и животиње нису могле да продру кроз њега.
Непробојност снега је последица помицања леда у суседном Баренцовом и Карско мору, према тврдњава истраживача..
Живот номадског народа, Ненаца, тесно је повезан са животом ирваса. Они њихово месо користе за исхрану, коске за алата, кожу за одећу и сезонски се крећу са њима.
Предвиђа се да ће кише бити све чешће на полуострву Јамал, док ће температуре и даље расти, што доприноси све већем помору ирваса.