ЦВЕЋЕ ИЗ СЕЛА КОД ТОПОЛЕ КРАСИ БЕЛИ ДВОР И ВЛАДУ СРБИЈЕ: Новаковићи произведу преко 300.000 цветница годишње (ФОТО)
Као и свака грана пољопривреде тако и цвећарство захтева доста улагања
Да производња цвећа може бити уносан посао доказује породица Новаковић из села Горња Трнава код Тополе. За првих четрнаест година њихове цевтнице стигле су чак и до Белог двора и Владе Републике Србије. Да би задовољили високе критеријуме муштерија, морали су да раде вредно и да из године у годину све више улажу. Сада је њихова цвећарска производња распоређена у осам пластеника, квадратуре око 2200 квадрата и ту није крај јер ова вредна породица увек има нове планове.
Ова четири занимања су убедљиво најтраженија у Немачкој: Срби их добро раде и ПЛАЋАЈУ СЕ ЈАКО ДОБРО
ОВО СУ НАЈПЛАЋЕНИЈИ ДИРЕКТОРИ У АМЕРИЦИ: Илон Маск је убедљиво на ПРВОМ МЕСТУ, а из једне компаније су чак тројица на листи
ТРЖИШТЕ РАДА У СРБИЈИ ДОЖИВЕЛО ПРАВУ ЕКСПАНЗИЈУ! Који послови се највише траже
- Радили смо поврће и видели да од тога нема велике зараде, предложила сам супругу да кренемо са цвећем, он ме је послушао и тако смо подигли прво један пластеник па следеће још два и сваке године улажемо све више и ширимо посао. Радимо сезонско цвеће, лепи Јова, винка, ледено срце, врбене, дан и ноћ, висећи програм, сурфиније, потпуније, висеће винке, калиопу, разне врсте мушкатле, хризантему на отвореном. Годишње произведемо до 300.000 малих чашица а висећих од 15 - 20.000 - каже Јасна Новаковић.
Као и свака грана пољопривреде тако и цвећарство захтева доста улагања. Да би се зарадило мора се имати сигурно тржиште и добар квалитет.
- Цене расада и семена се сваке године мењају, овај посао је много леп али мораш дати целог себе, у сезони имамо пар радника који нам помажу јер радни дан траје од 7 сати ујутру до 19 увече. Биљке траже негу, заливање, штићење, пристојна је зарада може да живи четворочлана породица нормално али улагања сваке године су велика. Подигли смо објекте увели парно грејање системе за наводњавање много нам је олакшано. Ја и супруг смо кренули са једним пластеником нисмо никада тражили нити користили помоћ од државе, све што видите овде нас двоје смо сами урадили само вредним радом. Имамо ћерку и сина обоје нам помажу најчешће развозе - прича ова вредна пољопривредница.
Када дође крај сезоне део новца одвајају за следећу годину, за улагања која су потребна.
- У Србији може да се заради али мора доста да се ради, сваки почетак је тежак, али мора се и ризиковати, нон стоп се едуковати пратити новости шта тржиште тражи леп је ово писао и свима бих га препоручила боље живети овде и ако је по некада тешко него у иностранству - закључује Јасна.