ДА ЛИ ЋЕМО МОРАТИ ДА ПЛАЋАМО НАПОЈНИЦЕ? На помолу ОБАВЕЗАН БАКШИШ, а сума није мала!
Да ли је напојница поклон задовољне муштерија или „обавезан“ додатни приход решиће Министарство финансија ако усвоји предлог угоститеља и хотелијера да се регулише ова област.
Фискализација и јача контрола промета у малопродаји довела је до тога да се не толерише никаква разлика између оног што је у каси и онога што је прошло кроз рачуне. Ствар иде дотле да се казне пишу и када је у каси физички неколико десетина динара више.
НОВЕ ОЛАКШИЦЕ НБС! Можете да продужите рок отплате кеш кредита, а уколико имате станбени - ово је решење за вас
ДОНЕТА ОДЛУКА: Русија одобрила Србији отплату кредита у рубљама
ПОЈЕФТИНИЛО ГОРИВО: Ово су нове цене дизела и бензина на пумпама
А та "каса" у угоститељи су и џепови конобара, тако да угоститељи и хотелијер траже од надлежних да се коначно регулише та област и да напојница уђе "на фискални рачун", односно да се муштеријама дозволи да и формално доплате за пружену услугу. Таква могућност већ постоји у другим земљама, чак и у региону, мада се у неким земљама остављање бакшиша сматра увредљивим. На пример, у Македонији износ напојнице можете да допишете на донесени рачун и када плаћате банкарском картицом и то већ деценијама. У Хрватској се уводи сада.
- Главна дилема је да ли да буде обавезно или добровољно. Постоји могућност да се на рачуне уведе ставка "сервис" и да за потрошача буде обавезна 10 одсто, а да се не опорезује до тог износа. Друга опција је да онај ко није задовољан услугом има могућност да не плати тај износ - каже Георги Генов, председник удружења хотелијера и угоститеља ХОРЕС.
Генов објашњава да би тај новац делили на конобаре, куваре и особље које ради у угоститељском објекту а ако су у питању хотели, сакупљени бакшиш би се делио собарицама и запосленима на рецепцији. Председник удружења ХОРЕС указује да је актуелан ситауција веома проблематична.
- Каса су и новчаник и џеп конобара. Он кад иде на посао, сав новац мора да остави и ако му се нађе вишак, ресторан може да се затвори до десет дана, други пут до 60, а трећи пут на чак годину дана – објашњава Генов.
Ко ће "платити цену"
Питање формализовања бакшиша отвара, међутим, још један проблем – да ли би тиме били оштећени и радници, којима би газде преузимале бакшиш и касније им га „враћали“ као и да ли се обавезним бакшишом тиме додатно наплаћује већ наплаћена услуга.
- Угоститељ формира цену и тај сервис би урачунао уколико би био обавезан. Ако је прескуп, неко неће да плати и неће да руча ту. То би био део цене и тржиште би то регулисало. Та мера не додирује купца генерално. Сада би се само званично приказивао и онда бисмо могли да стимулишемо људе да остану да раде у овом сектору, јер је огроман проблем недостатак радне снаге, нарочито током лета – сматра Генов.
Да би се тиме само обориле плате угоститељских и хотелских радника, и иначе међу најмањима у привреди - 44.326 динара у новембру наспрам републичког просека од 78.326 динара – сматра порески саветник Милан Трбојевић.
- Потрошачима би у суштини било исто, али би саме раднике дестимулисало, јер би добар део тог бакшиша отишао на плаћања држави. Не верујем да ће им држава дати нову категорију за то и да ће им дозволи да не плаћају доприносе на тај износ, јер претпостављам да ће ићи на то да би могли лако да злоупотребљавају и да манипулишу. Могли би да дају радницима минималну плату и да једноставно откуцају бакшиша колико им треба. Са доприносима би могло да се уведе, да буде опорезовано као плата са око 60 одсто, али конобари не би имали корист од тога - каже Трбојевић.
Такав проблем имлаи су у Индији, где је прошле године заштитник потрошаћа забранио обавезне напојнице а Влада опоменула Националну асоцијацију ресторана Индије (НРАИ) због повећаног броја жалби купаца који су били "приморани да плате таксу на услугу, често фиксирану на произвољно високом нивоу" и били "малтретирани ако су тражили да се напојница уклони из рачуна",
Како ће на крају испасти у Србији могли бисмо да видимо ускоро јер из ХОРЕС-а кажу да је припрема иницијативе у завршној фази и да би ових дана требало да буде прослеђена на адресу министарства туризма и финансија.