ДА ЛИ ЈЕ ДРЖАВА "УШТЕДЕЛА ЗА ЦРНЕ ДАНЕ"? Страх од новог затварања, српски угоститељи траже помоћ
Председник Александар Вучић најавио је да ће држава, уколико дође до затварања ових делатности, помоћи том делу привреде, новим мерама
Због лоше епидемиолошке ситуације у земљи могућа су поновна затварања, и то нарочито у секторима угоститељства и туризма, а уколико се то и догоди, држава је спремна да ове делатности и помогне.
ЗЛАТИБОР ЋЕ ЗАСИЈАТИ У ПОТПУНО НОВОМ РУХУ: Познато језеро у Србији добија своју фонтану
ПАЛА ЦЕНА НАФТЕ ПРЕКО НОЋИ: Нервоза уочи састанка ОПЕК довела до тога да вредност склизне
"ТО ЈЕ МАЛТЕНЕ ТРГОВИНА ЉУДИМА" Нова афера: Одвођење српских медицинара у Немачку, укључени инспектори
Председник Александар Вучић најавио је да ће држава, уколико дође до затварања ових делатности, помоћи том делу привреде, новим мерама.
- Ако будемо морали да затварамо, а очигледно је да се ближимо томе, посебно у делу угоститељских и туристичких потенцијала, добра вест је да ћемо пронаћи начин да им помогнемо, да ли кроз плаћање још једног минималца или некако другачије, видећемо - рекао је председник Александар Вучић и додао да је ситуација у економији "ужасна" у моментима када многи сектори не раде:
- Држава је међутим успела да 'уштеди за црне дане' и људи из тих сектора требало би да буду задовољни, јер ће држава учинити све да им помогне - оценио је председник.
Страхујући од новог затварања српски угоститељи послали су у Владу списак неопходних мера. Тим поводом реаговало је ресорно Министарство трговине и туризма које је влади поднело иницијативу за смањење стопе ПДВ са 20 на 10 одсто. Један од предлога јесте и могућност продужења мораторијума на кредите привредницима из овог сектора.
Георги Генов, председник ХОРЕС- а, каже да угоститељи верују да би ове мере могле да пруже опоравак хотела и ресторана.
- Затварање већине угоститељских објеката током првог таласа имало је изузетно тежак економски утицај на наш сектор. Објекти су радили ограниченим капацитетима, а неопходне мере додатно су повећале трошкове угоститељима. До сада већ 17 чланица ЕУ има нижу стопу на угоститељске услуге - навео је Генов.
Председник компаније "Галеб Група" Радослав Веселиновић оценио је да највише последица управо трпе услужне делатности, угоститељство, туризам и хотелијерство, али и саобраћај и потом остале делатности.
- Већ сада долази до кашњења у испорукама репроматеријала, каснимо онда и ми у производњи, а то је ланац који ће проузроковати пад промета, укупног прихода, добити... У таквим околностима врло је деликатно рећи да ли прибећи неком озбиљнијем закључавању - рекао је Веселиновић.
Економисти тврде да је првиреда Србије већ у проблему, да би га додатно затварање само продубило и да су због тога нове мере за најугроженије добар потез.
- Они бизниси који су сада најугроженији још увек имају простора да преживе, иако не и да зараде превише. Већи проблем ће бити ако дође до додатног затварања, јер пандемија траје већ осам месеци и једна је ствар кад грип удари на здрав организам, а нешто сасвим друго када нападне исцрпљено тело - оценио је Љубодраг Савић професор Економског факултета у Београду.
Он је објаснио да је већина предузећа већ уморна, да им је пословна "кондиција" је смањена, залихе истањене, а да су многи и изгубили пословне партнере током првог таласа.