ДА ЛИ ЈЕ НА ПОМОЛУ ОПЕТ ЕКОНОМСКА КРИЗА? Европске берзе падају пети дан заредом, ово највише брине улагаче
Европске берзе падају већ пети дан, улагаче забрињава кинеска економија.
На европским берзама су јутрос цене деоница пале, пети дан заредом, јер су улагаче забринули слаби показатељи из кинеске економије и јер је спласнуо ентузијазам у вези тамошњих подстицајних мера.
STOXX 600 индекс водећих европских деоница био је у 9:30 у минусу 0.6 посто, ослабивши пети дан заредом.
900 ЕВРА ПО КВАДРАТУ! БЕОГРАЂАНИ И НИШЛИЈЕ КУПУЈУ "К'О ЛУДИ": Некретнине поред прелепе морске обале ЗА МАЛЕ ПАРЕ!
ЗАРАДА И ДО 5.000 ЕВРА! У ова два немачка града највеће плате - јаз све већи
У ДЕЦЕМБРУ ПРОСЕЧНА ПЛАТА 840 ЕВРА Мали најавио: Водимо рачуна о томе да грађани не трпе због повећања цена
Јутрос је лондонски ФТСЕ индекс склизнуо 0.63 посто, на 7.405 бодова, док је франкфуртски DAX ослабио 0.67 посто, на 15.719 бодова, а паришки ЦАЦ 0.91 посто, на 7.212 бодова.
Пад и на азијским берзама
И на азијским су берзама цене деоница пале. МСЦИ индекс азијско-пацифичке регије, без Јапана, био је око 9:30 у минусу око 0.7 посто, изгубивши део јучерашњих добитака.
Притом је на Токијској берзи Nikkei индекс ојачао 0.3 посто, док су цене деоница у Јужној Кореји, Аустралији, Шангају и Хонг Конгу склизнуле између 0.1 и 2 посто.
Улагаче је јутрос разочарао извештај који је показао да су активности у кинеском услужном сектору у августу забележиле најслабији раст у последњих осам месеци због слабе домаће потражње.
То показује да је опоравак друге по величини светске економије и даље слаб, упркос мерама којима власти покушавају да подстакну потрошњу.
"Кинеске мере неће подстакнути значајнији раст"
Јуче су управо због таквих мера цене кинеских, али и других деоница у регији снажно порасле.
- Слабији него што се очекивало подаци из услужног сектора преокренули су расположење на тржишту. Кинеске мере заправо представљају попуштање врло строгих рестрикција, што може успорити или зауставити даље штете, али то нису такве мере које би могле да поправе штету и подстакну значајнији раст економије - објашњава Чару Чанана, стратег у Саксо банци.
Опрез на тржиштима последица је и недостатка вести с Вол Стрита јер се у САД-у јуче због празника није радило.
Подршку тржиштима пружа, пак, одлука аустралијске средишње банке да кључна каматна стопа остане непромењена на 4.1 посто.
Захваљујући попуштању инфлацијских притисака, то је већ трећи месец заредом како средишња банка није повећала камате па се улагачи надају да је циклус повећања камата завршен.