ДА ЛИ НАС ОЧЕКУЈЕ НОВО ПОСКУПЉЕЊЕ? Цене некретнина дивљају - огласили се стручњаци: Ово је решење
Грађани Србије у периодима кризе улажу у куће и станове јер је то најсигурније за улагање, тако је било у свим тешким временима, објашњавају у Привредној комори Србије.
Станови у Србији до краја године могли би да поскупе до 20 одсто због раста цена грађевинског материјала на светском тржишту, рата у Украјини, али и све веће потражње за некретнинама као сигурног места за улагање, прогнозирају стручњаци.
ОТКРИВЕНА ВЕЛИКА ПРЕВАРА: Штеловали курс, па попили оштре казне! У Србији затворено већ 90 мењачница
ПОШТА СРБИЈЕ: Почињемо да комуницирамо са корисницима преко Viber-a
РЕВОЛУЦИЈА! Брзи воз "Соко" креће у суботу: Грађани ће уживати у ЛУКСУЗУ, а ево колико ће коштати карта
Најсигурније улагање
Недељко Малиновић, власник агенције за некретнине, каже да су код нас цене достигле максимум прошле године, али додаје да ће до краја године ипак наставити да расту.
- Људи све више претварају новац у некретнине и вероватно ће сада због украјинске кризе додатно желети да купе стан или кућу јер им је тако новац најсигурнији. Зато је могуће да због веће потражње скочи цена квадрата. То значи да би квадрат до краја године био до 20 одсто скупљи него што је то сада. Људи се иначе већ распитују. Баш смо данас имали једног господина, академика, који има доста кеша, питао нас је у шта да уложи. Наравно да је сада најбоље улагати у некретнине - истиче Малиновић.
У Привредној комори Србије кажу да је јако тешко и незахвално прогнозирати како ће се кретати цене некретнина у наредном периоду, али потврђују да људи у Србији у периодима криза највише улажу у куће и станове. Ненад Ђорђевић из Привредне коморе Србије наводи да је 2021. године забележен снажан раст и промета и цена некретнинама. Он каже да се такав тренд наставља.
Криза
Цене станова у Србији зависиће и од тога колико ће трајати криза у Украјини.
Ненад Ђорђевић, ПКС
- У прва три месеца бележи се благи раст промета, што нам да се станови добрим делом купују као инвестиционо улагање. Основано је претпоставити да ће криза у Украјини довести до тога да доста људи улаже у некретнине, пошто је то пратило сваку кризу. Некретнине јесу најсигурније средство за инвестирање, поготово код нас. А већа тражња подиже цену... Такође, када је поскупљење материјала у питању, тек за три до шест месеци можемо да видимо како ће се то одразити код нас. Такође, Србија и сама производи велики део материјала за градњу, а други део можемо да надоместимо увозом из других земаља, па ту не би требало да буде великих проблема. Ипак, чињеница јесте да ће материјали бити скупљи, а остаје да видимо да ли ће то подићи цене некретнина. Све зависи и од тога колико ће криза трајати - закључује Ђорђевић.
Превисоке цене
Владимир Миловановић, дугогодишњи директор једног грађевинског гиганта, каже да, ако се инвеститори одрекну дела зараде, не би морало да дође до поскупљења.
- У ситуацији када поскупљују цене материјала, извођачи могу несметано да наставе да раде ако се инвеститори одрекну дела прихода, који су ионако велики. То је најефикасније решење. То је посебно важно у станоградњи, јер ту имате пример да просечан квадрат стана на Новом Београду кошта 2.400 евра, а изградња, у зависности од квалитета, кошта од 1.200 до 1.500 евра, укључујући ту и цену земљишта. То значи да ту има значајног простора да се смањи зарада и то би било добро и за инвеститоре и за извођаче, а не би било застоја у роковима градње. У сваком случају, не би требало повећавати цену квадрата, јер су оне ионако превисоке за наше услове - наводи Миловановић.
Када цене расту, сви журимо да купимо
Професор на Економском факултету Дејан Молнар каже да, када цене расту, сви журе да купе некретнине док још више не поскупе.
- У току 2022. неће пасти цене некретнина. Евентуално би могла да успори раст и да се стабилизује на неком нивоу. Ако не дође до неких непредвиђених и драматичних догађаја, мислим да се цене неће значајније смањити током ове године - објашњава Молнар.