ДА ЛИ СРПСКИ ДРЖАВЉАНИ КОЈИ ЖИВЕ "ПРЕКО" ИМАЈУ ПРАВО НА 60 ЕВРА? Државну помоћ могу добити само одређени грађани!
Право на једнократну помоћ (поред корисника пензија и свих прималаца новчане социјалне помоћи), имају пунолетни држављани Републике Србије
Право на нову државну помоћ од 60 евра, која ће бити исплаћена свим пунолетним грађанима у мају и новембру, имају и српски држављани који живе у иностранству. Али не сви. Владином уредбом децидно је прописано да државну помоћ могу добити само грађани који имају активно пребивалиште у Србији, са важећом личном картом.
ШКОЛЕ У СРБИЈИ ПОНОВО ПРЕШЛЕ НА ОНЛАЈН НАСТАВУ: Помахнитале бројке отерале ђаке из школских клупа
СРБИЈА НА САМОМ ВРХУ: Најбоље се снашли са епидемијом, највећи раст БДП-а у Европи
"ДАРА" ЋЕ ДЕФИНИТИВНО БИТИ У СРЕДЊИМ ШКОЛАМА: Огласио се министар Ружић о уџбеницима
Практично, у ту групу се убраја велики број наших грађана који живе и раде у инострансвту, а који кући долазе повремено - на три месеца, или за празнике. И таквих је најчешће у Аустрији, Немачкој и још неким ближим европским земљама. Они, наиме, имају и пребивалиште и личну карту у Србији, чак су им и породице у нашој земљи, а у иностранство одлазе да би зарадили.
Дакле, право на једнократну помоћ (поред корисника пензија и свих прималаца новчане социјалне помоћи), имају пунолетни држављани Републике Србије, који на дан ступања на снагу ове уредбе имају активно пребивалиште на територији Републике Србије, са важећом личном картом, и који се пријаве за добијање једнократне новчане помоћи преко портала Управе за трезор или телефонски путем контакт - центра. А, пријава почиње 28. априла.
Наши грађани који живе и раде који немају рачун у банци у Србији неће имати никакве додатне обавезе по том питању јер ће им држава исти и отворити.
Услов за стекну право на уплату од око 6.000 динара биће да се пријаве. Прва могућност за пријаву биће online преко портала Управе за трезор, а друга могућност је телефоном на бројеве који ће бити благоворемено објављени.
Подаци који ће бити обавезно навести у пријави су име, презиме, ЈМБГ и број рачуна у банци.
Држављани који су рођени у Републици Србији, и имају пребивалиште у нашој земљи, а радили су и примају пензију из иностранства, такође имају право на 60 евра. Уколико имају држављанство Републике Србије, активно пребивалиште у Републици Србији и важећу личну карту, потребно је такође само да се пријаве преко портала Управе за трезор или путем контакт центра. ово је и одговор на питање да ли грађани који живе у Србији, а имају и држављаства у Хрватској, имају право на новчану помоћ.
Грађани ће по 30 евра добити у мају и новембру. Пензионерима ће додатних 50 евра бити исплаћено у септембру.
Пријављивање ће бити могуће на два начина, баш као што је то било могуће и прошле године када су грађани добијали помоћ од по 100 евра. Ко се пријави за првих 30 евра, аутоматски ће добити и других 30 евра.
Први начин је електронски, преко сајта Управе за трезор, где ће грађани морати да унесу четири податка. Први корак биће да кликну на поље "Подношење пријаве" и то је место где уносе име и презиме, ЈМБГ, број личне карте и банку у којој имају отворен рачун.
Уколико грађани немају већ отворен рачун у некој банци, изабраће банку преко које желе да им буде исплаћен новац и тиме се аутоматски пријавити за помоћ. На тај начин ће им бити отворен једнократни наменски рачун, без икаквих трошкова. Након подизања новца, наменски рачун ће бити угашен.
Такође треба да означе поље којим потврђују сагласност за обраду личних података.
Пријава ће бити могућа и телефоном, на број који ће на време и бити званично објављен.
Пензионери, њих укупно 1,7 милиона у Србији, у наредних девет месеци добиће укупно 110 евра, што је око 12.800 динара. Исплате ће ићи у три рате, у мају - 30 евра, затим у септембру - 50 евра и у новембру - нових 30 евра. Првих и последњих 30 евра добиће када и остали грађани. У септембру ће добити и додатак од 50 евра на који једино пензионери имају право.
Они неће морати да се пријављују, јер већ постоји уходан систем са Фондом ПИО око исплата најстаријима.
За помоћ неће морати да се пријављују ни корисници социјалне помоћи, а њих има око 150.000. и за њих постоје подаци и паре ће им бити исплаћене и без пријављивања.