Данас пословни форум у Трсту: Велика шанса за СРПСКА ПРЕДУЗЕЋА
Италија једна од најзначајнијих економских партнера Србије
У Трсту се данас у организацији привредних комора Србије и италијанске регије Фриули Венеција Ђулија (Фриули Венезиа Гиулиа), одржава пословни форум на коме ће компанијама, банкама и другим финансијским институцијама те покрајине бити представљени услови пословања на српском тржишту, могућности за инвестирање и заједничке послове са нашим предузећима као и извозни потенцијал привреде Србије.
Прочитајте и:
Првом у низу форума који су до краја године планирани и у другим покрајинама Италије, под називом "Нове економске прилике за компаније италијанских региона" присуствоваће око стотину фирми и представника финансијског сектора регије Фрули Венеција Ђулија.
- По моделу који се показао успешним на другим тржиштима, на пример, немачком и аустријском, пословне могућности у Србији представићемо и привредницима италијанских региона - каже за Танјуг председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.
Најављујући данашњи скуп у Трсту, Чадеж каже да иако је Италија један од најзначајних економских партнера Србије, а у нашој земљи послује велики број италијанских компанија, није довољно препознат потенцијал Србије као инвестиционе дестинације.
Сматра да Србија може боље да искористи могућности за сарадњу са Италијом како би привредници из те земље више улагали на српском тржишту.
- Представићемо им услове и могућности за пословање и инвестирање и потенцијалне партнере за заједничке послове из разних сектора и механизме помоћу којих то могу лакше да постигну, како оне које им нуде српска влада и Развојна агенција Србије тако и механизме њихових банака и финансијских институција за подршку интернационализацији италијанских компанија за излазак на инострана тржишта - објашњава Чадеж.
После овог форума, у региону Фрули Венеција Ђулија, Чадеж најављује да ће ПКС организовати форуме и презентације и у другим италијанским регијама, а врло брзо ће се фокусирати и на француско тржиште.
Иначе, економијом покрајине Фрули Венеција Ђулија, једном од најразвијенијих у Италији, доминирају мала и средња предузећа, а заснива се на специјализованој пољопривреди, туризму, развијеној производњи малих кућних апарата, намештаја и машинској индустрији.
Према анализама ПКС, перспективни сектори за унапређење економских веза са италијанском привредом, у којима постоји обострани интерес за пословање, осим аутомобилског и металског, су и текстилна, дрвна и индустрија хране, област обновљивих извора енергије и ИТ сектор.
Прошлогодишња трговина Србије и Италије била је уравнотежена, са благим суфицитом на српској страни, а међусобна робна размена вредела је 3,95 милијарди евра.
На италијанско тржиште Србија је извезла производе за 1,99 милијарди евра док је увоз износио 1,96 милијарди евра.
ТУРИСТИ, ПУТУЈТЕ БЕЗ БРИГЕ: Нису све туристичке агенције исте
У спољнотговинској размени са Италијом учествује око 10.000 српских фирми, а према подацима Агенције за привредне регистре, у Србији је регистровано 1.711 привредних субјеката са већинским капиталом италијанских правних и физичких лица.
Италијански инвеститори су до сада највише улагали у текстилну, аутомобилску и индустрију намештаја као и прераду дрвета у Србији.
На српском тржишту присутне су и водеће италијанске банке са око 20 одсто учешћа у укупној активи банкарског сектора, осигуравајуће куће које покривају више од 40 одсто српског сектора осигурања, као и консултантске фирме које раде као подршка инвеститорима из Италије.