Директор Београдске берзе: ТЕШКО ЈЕ ИДЕНТИФИКОВАТИ ТРЖИШНИ СЕКТОР КОЈИ НЕЋЕ БИТИ ЗНАЧАЈНО ОШТЕЋЕН
Он каже да нема ништа неуобичајено у томе што су берзански индекси прво пали па скочили, као и да су шокови у економији праћени небројеним непознаницама.
- Београдска берза је доживела крах током кризе 2008. године и тек током 2019. године коначно смо почели да убиремо плодове мукотрпног рада усмереног ка кључним питањима развоја тржишта капитала, укључујући и раст свести кључних стејкхолдера, и у приватном и у државном сектору, о значају, потенцијалу и снази тржишта капитала у грађењу богатијег и здравијег друштва. У комуникацији и са једнима и са другима током трајања актуелне кризе, слободан сам да закључим да је та свест на још вишем нивоу - каже директор Београдске берзе Синиша Крнета.
Британска фунта ДРАСТИЧНО ОПАЛА након што је Џонсон пребачен на интензивну негу (ФОТО)
ВЕЛИКА ПОМОЋ КОМПАНИЈАМА: Постоје разлике у цифрама, осим ове биће још три друге мере
Да ли је ово сигнал да је пандемија корона вируса обуздана? СТИЖУ МОМЕНТАЛНЕ РЕАКЦИЈЕ ШИРОМ СВЕТА
- Знам да ће бити тешко, вероватно теже него икад, али много тога данас упућује на закључак да ће тржиште капитала коначно бити уврштено високо на листу медикамената наше економије, али и друштва у целини - оптимистичан је Крнета.
За то има и (делимичног) разлога, с обзиром на то да су последњих дана индекси поново узлетели након суноврата од почетка кризе, мада је инвестициона активност остала мала.
Он каже да нема ништа неуобичајено у томе што су берзански индекси прво пали па скочили, као и да су шокови у економији праћени небројеним непознаницама.
- Извесно је једино да је криза глобална, а штете огромне, у сваком смислу. Свака нова вест креира инфлацију новог таласа песимизма, који тек повремено бива коригован у смислу претходног интензитета реакције. Одатле, потпуно је очекивано и разумљиво да тржишта капитала буду изразито волатилна у времену снажне кризе - додаје он.
Он додаје да је Београдска берза организационо веома строго устројена.
- Реакција тржишта је друга страна медаље. И без актуелне кризе, тржиште хартија од вредности којим управља Београдска берза је најмање последњих 13 година у перманентној кризи, пре свега због недостатка квалитетног тржишног материјала који би тржишно био интересантан инвеститорима. У оваквим околностима, тржиште реагује на истоветан начин као и друга тржишта капитала, најчешће одложено. Када је реч о интензитету реакције, треба разумети да неликвидна тржишта капитала по дефиницији реагују бурније, с обзиром на разређеност њихове дубине, те су отуда понирања много дубља. Овога пута, на нашем неликвидном тржишту тог дубљег-од-просечног понирања нема, што ће се детаљније анализирати - објашњава Крнета.
Како каже, Србији на берзи недостају велика јавна предузећа и додаје да Берза има аутоматске механизме који се активирају у кризним ситуацијама.
- Ти механизми нису наш изум, али смо веома поносни што смо у условима изразито дугог неповољног амбијента за рад тржишта капитала у Србији, успели да их имплементирамо и на Београдској берзи. Колико помажу, најбоље је установити прегледом интензитета дневних осцилација нашег водећег индекса од почетка кризног периода - каже он.
Он додаје да се инвеститори, између осталих критеријума, деле и према апетиту ка преузимању ризика. Одатле, на тржишту ће их увек бити. Због тога је тржиште пер се, једна веома здрава околност у сваком друштву.
Такође наводи да је велика разлика између кризе из 2008. као и ове сада.
- Генерално, огромна је разлика између тих двеју криза. Она из 2008. године, дошла је из финансијског сектора и дохват концентирчних кругова из епицентра те кризе био је сагледив и, по мом суду, ни приближно упоредив са размерама ове кризе. Овде је тешко идентификовати индустријски сектор који неће бити значајно оштећен. Чак и производња специфичне медицинске опреме која у овом времену бележи успон, доћи ће на свој ред услед ове кризе - каже он.
- За Београдску берзу је, ипак, криза из 2008. године мајка свих криза, барем ми тако сада делује. Наиме, тада су огољени сви привиди о темељима изградње тржишта капитала који су били веома широко распострањени, чак и у стручној јавности. Те 2008. године, криза српског тржишта капитала је дијагностикована и она траје до данас - закључује.
На овај начин држава ће са сигурношћу знати ко је ОТПУШТАО РАДНИКЕ у време ванредног стања и зато нема права на помоћ!
ЦРНА ГОРА НА ЛИСТИ НАЈУГРОЖЕНИЈИХ: Суседе очекују велики губици због пропале туристичке сезоне
Вучић: Пештер ће бити повезан и са Београдом и са Сарајевом
Светске организације у страху: Русија знатно смањује извоз житарица
Ако имате уље за бацање, можете добити 10 динара по литру у Србији, а за ову сировину чак и 18.390 динара!