ДОБРО СЕ ЗАГЛЕДАЈТЕ У ОВУ НОВЧАНИЦУ: Ако имате ОВАКВИХ 10 ДИНАРА можете ЗАРАДИТИ ХИЉАДЕ ЕВРА (ФОТО)
Са новчаницом од 10 динара данас не можете много тога да купите, али ако поседујете ону из 1885. године, њена вредност је знатно већа.
Колекционари тврде да за ову ретку новчаницу у Србији можете добити између 3.000 и 8.000 евра. Њена вредност проистиче из њене реткости - многе од тих новчаница су повучене из употребе или изгубљене, што их чини правим малим богатством.
Папир ове новчанице је беле боје, са воденим жигом ознаке вредности ("ДЕСЕТ ДИНАРА" - ћирилицом). У литератури се наводи да је папир прекривен жутом мрежицом, док технолози објашњавају да је то заправо импрегнација папира.
Гравер за новчаницу од 10 динара из 1876. године био је Л. Думонт из Париза, али није познато ко је извршио преправке клишеа за верзију из 1885. године. Величина новчанице је 131 x 96 mm. На лицу банкноте су цртежи и текстови, са главним текстом у средини.
На новчаници се налазе следећи елементи:
- У горњем делу средине је цртеж попрсја краља Милана Обреновића (књаз српски 1868-1882., краљ Србије 1882-1889).
- У доњем делу средине је грб Краљевине Србије.
- Са леве стране је цртеж жене у народној ношњи, са снопом жита и српом.
- Са десне стране је цртеж српског војника из тог времена са пушком.
Испод фигуре жене је овални оквир са текстом "Закон од 23. Септембра 1885." (Закон о измени и допуни Закона о Народној банци од 6. јануара 1883. године), док се испод цртежа војника налази текст "§ 145 кр. зак. фалсификовање банкнота казни се робијом" у овалном оквиру. Испод грба је уоквирена цифра "10".
Страст према сакупљању старог новца у Србији није толико ретка колико су ретке скупоцене новчанице. Овим хобијем се бави неколико десетина хиљада људи, а највреднији примерци изазивају праву помаму. Овај хоби се назива нумизматика, а у Србији постоји најмање тридесетак нумизматичарских удружења и око 10.000 слободних колекционара.