ЕВРОПИ ПРЕТИ БАНКРОТ?! Највећа немачка банка за дан изгубила 15 одсто вредности, огласио се Шолц
Највећа немачка банка Дојче банк изгубила је чак 15 одсто своје вредности након великог пада цена акција на берзама што је додатно пољуљало поверење инвеститора у финансијски сектор!
Банка је изгубила три милијарде долара своје вредности и цена њених деоница је пала на 8,13 долара. Због потреса у финансијском сектору морао је да реагује и немачки канцелар Олаф Шолц.
ПАНИКА НА ЕКОНОМСКОМ ТРЖИШТУ! И Европским банкама падају акције - све због каматних стопа?!
"САД ЋЕ МОРАТИ ДА КЛЕКНЕ ПРЕД КИНОМ!" Американац открио страшне податке, финансијски систем земље неће издржати?!
ПОСРНУЛА АМЕРИЧКА БАНКА! Превелики ниво неизвесности - овај потез Швеђана изазвао панику
Нико не ризикује
Страх од домино ефекта и банкрота Дојче банк је све већи, преноси Гардијан, нарочито након колапса три америчке банке пре две недеље и хитне интервенције у Швајцарској. Тада је највећа банка у земљи УСБ била принуђена да купи Креди суис, другу највећу баку у држави, и спасе свог конкурента од пропасти. Индекс банака Еуро Stoxx пао је за 4,6 одсто, а индекс банака Велике Британије изгубио је 3,7 одсто на берзи. Пад вредности акција зебележиле су и немачка Комерцбанк и француска Сосијете женерал - од девет, односно седам одсто.
- Сви су опрезни и нико не жели да ризикује у оваквом окружењу. Ситуација је нестабилна и прерано је говорити да ће се ствари смирити - казао је за Ројтерс Јан фон Герих, главни аналитичар Нордее.
Шолц уверен да нема разлога за бригу
Немачки канцелар Олаф Шолц огласио се како би умирио јавност која је забринута због дешавања на тржишту:
- Дојче банк је фундаментално модернизовала и реорганизовала свој пословни модел и веома је профитабилна банка. Нема разлога да будете забринути због било чега - рекао је Шолц.
Међутим, амерички председник Џо Бајден је пре недавне пропасти три америчке банке такође поручио да нема разлога за бригу. Касније се испоставило да су банкротирале, а федералне власти нису дале гаранције за улоге грађана.
Клијенти и инвеститори по правилу реагују на основу гласина због чега и банке које имају добре показатеље могу да се нађу у великим проблемима. И Банка Силицијумске долине у Сједињеним Државама и Креди суис нису имале проблема са ликвидношћу, али су пале због панике инвеститора и депонената.
Специфичност ове банкарске кризе је и у томе што највећу панику стварају велики депоненти чији износи на рачунима премашују највише износе осигуране штедње и на то реагују инвеститори у обвезнице и деонице банака.
Турбулентна недеља
Пад вредности деоница је уследио на крају турбулентне недеље и упркос покушајима немачког канцелара Олафа Шолца, француског председника Емануела Макрона и председнице Европске централне банке (ЕЦБ) Кристин Лагард да увере улагаче и јавност да је банкарски систем стабилан.
- Банкарски сектор у Европи отпоран је јер има снажну позицију капитала и ликвидности. На све њих применили смо регулаторне реформе договорене на међународном нивоу након глобалне финансијске кризе. Потпуно смо опремљени за пружање ликвидности финансијском сектору у еврозони ако је потребно - казала је Лагардова.