ДОЛАР И ДАЉЕ ИМА ПРИМАТ: Упркос покушајима да се ослаби најраспрострањенија валута, амерички долар ОЈАЧАО
На азијским тржиштима капитала је почетак радне недеље обележила успорена активност и смањен обим трговања због првомајских празника
Уз опрезан приступ инвеститора који ишчекују нове податке о привредним кретањима у САД како би склопили слику о глобалном економском опоравку.
НАЈСКУПЉИ У ЕВРОПИ: Хрватски градови држе неславне позиције!
"ИДЕМО УЗЛАЗНОМ ЛИНИЈОМ" Србија је место у које успешне компаније желе да инвестирају
ЕКОЛОШКА ОСВЕШЋЕНОСТ: Србија за повећање енергетске ефикасности издваја 150 милиона евра годишње
Најшири индекс азијско-пацифичких акција МСЦИ, без јапанских, ослабио је за 0,7 посто, предвођен падом тајванске берзе од 1,3 процента. Токијска берза не ради због празника, али је на терминском тржишту индекс Никеи ојачао за 0,4 одсто, извештава Ројтерс.
Индекси на Вол Стриту су наставли узлазни тренд. Фјучерси акција технолошких компанија у индексној корпи Насдак напредовали су за 0,1 посто, а S&P 500 фјучерси су порасли за 0,3 процента.
У Европи, индекс ЕУРОСТОКС 50 фјучерса је такође ојачао за 0,1 одсто.
Ове седмице се очекује мноштво америчких економских показатеља, пре свега истраживање Института за управљање набавкама (ИСМ) у производном сектору, као и о стању запосленост на основу априлских платних спискова.
Тржишни актери процењују да је у САД током прошлог месеца отворено 978.000 нових радних места будући да се економија све више отварала.
На валутним тржиштима, долар је ојачао на 109,57 јена, што је знатно изнад његовог недавног најнижег нивоа од 107,46 јена. Доларски индекс, који мери вредност америчке према корпи шест главних ривалских валута, износио је 91,330 поена удаљивши се од двомесечног минимума од 90,422 бода, али је април ипак завршио с губитком од 2,0 посто.
Евро је остао стабилан на нивоу од 1,2021 долара, након што се у петак спустио са деветонедељног максимума од 1,22149 долара.
Што се тиче крипто берзи, етер је јутрос забележио рекордну вредност од преко 3.000 америчких долара, настављајући раст започет прошле недеље након извештаја да би Европска инвестициона банка (ЕИБ) могла да покрене продају дигиталних обвезница на етереум блокчејн мрежи.
На робним тржиштима, инвеститори су уновчили профите од улагања у нафту завршавајући прошли месец са добицима између 6,0 и 8,0 процената.
Северноморска нафта Брент је, према последњим расположивим подацима, склизнула за 23 цента на 66,53 долара за барел, док се америчка WTI нафта спустила за 22 цента на 63,36 долара за барел.
Злато се тргује на нивоу од око 1.772 долара за унцу, при чему изостаје неко веће интересовање улагача који су се окренули криптовалутама као алтернативној заштити од инфлације.