ДОЛАР И ДАЉЕ ОСТАЈЕ СЛАБ: Победа на изборима у САД нема никакав утицај
Долар је нагло скочио ове године, пре него што је ковид-19 оштро "ударио" на америчку економију, али сада је она опала за око 3% у 2020. години. То, међутим, није најгора ствар на свету за инвеститоре
Амерички долар је био слаб већину времена током мандата председника Доналда Трампа. Смањење пореза, већи дефицит и неколико смањења каматних стопа од стране Федералних резерви, гурнули су "зелени новац" наниже.
НОВИ ПАКЕТ ПОМОЋИ ТУРИЗМУ: Субвенције државе за део премије осигурања
ПОТРЕС НА БЕРЗАМА ЗБОГ АМЕРИЧКИХ ИЗБОРА: Трампов говор променио је све!
АМЕРИЧКИ ИЗБОРИ НАПУНИЛИ КЛАДИОНИЦЕ: Опкладе за будућег председника вреде више од 400 МИЛИОНА долара
Али, чак и ако Трамп изгуби од Џоа Бајдена на изборима који су у току, долар се можда неће драматично опоравити у скорије време. Администрација Бајдена вероватно би тражила још већи подстицај за потрошаче и мала предузећа, због пандемије ковид-19, посебно ако "плави талас" да демократама контролу над Сенатом.
Ова потрошња би вероватно додатно ослабила долар или, у најмању руку, одржала га на релативно равном нивоу. Бајден би могао да инсистира и на већ дуго планираним повећањима државне потрошње када је реч о инфраструктури, као и када се говори о улагањима у соларне, ветровске и друге програме зелене енергије.
Ипак, неки стручњаци за валуте кажу да постоји могућност да "премије здравства" утичу на јачање долара, ако Бајден победи на изборима и обнови "нормалнију" трговинску политику. Као прво, Бајден би вероватно заузео мекши став о царинама са савезницима попут Европе, Мексика и Канаде.
То би било добро за долар, кажу они. Администрација Бајдена такође може покушати да употреби више дипломатских мултилатералних мера против Кине, као главну методу за решавање економских питања изван трговине, попут крађе интелектуалног власништва.
Али, реалност је таква да ће већа потрошња Владе САД вероватно задржати долар у запећку - без обзира шта се деси са спољном политиком Америке. Много тога даље зависи од Централне банке и тога шта се дешава унутар ње, и када је реч о поставци људи на кључним позицијама.
Индекс америчког долара, који прати долар наспрам евра, британске фунте, јапанског јена и неколико других главних глобалних валута, опао је за више од 7% откако је Трамп ступио на председничку дужност 2017. године.
Долар је нагло скочио ове године, пре него што је ковид-19 оштро "ударио" на америчку економију, али сада је она опала за око 3% у 2020. години. То, међутим, није најгора ствар на свету за инвеститоре, јер је клизање долара допринело континуираној снази великих технолошких компанија и других мултинационалних фирми.
Слабији долар је користан за компаније као што су Apple, Coca-Cola и Процтер & Гамбле, јер чини њихову робу и услуге повољнијим за куповину на страним тржиштима. Ту је и чиста рачуноводствена корист. Компаније могу пријавити већи приход са иностраних тржишта, када у кварталним издањима зараде преводе међународну продају у доларе.
Тако да ни Бајден ни Трамп не би имали користи од вођења економске политике која би довела до значајног пораста долара. Али, вреди напоменути да долар остаје сигурно уточиште у време превирања. И на крају, док се читав свет још увек опоравља од пандемије, америчка економија је забележила значајан раст у трећем кварталу, после рекордног пада у другом кварталу.