Долар све ЈАЧИ, а евро у ПРОБЛЕМУ: Ово су разлози раста америчке валуте
Америчка валута ојачала и у односу на европску
На светским валутним тржиштима вредност долара према корпи валута порасла је и прошле недеље, четврту заредом.
Долар расте захваљујући нади улагача у пореску реформу и повећање камата у САД-у.
У ОВОЈ ЗЕМЉИ можете зарадити преко 6000 евра месечно: Недостају им запослени, а плата стално РАСТЕ
Хоће ли се Европска унија ОПАМЕТИТИ? Ево колико САНКЦИЈЕ Русији штете појединим чланицама ЕУ
Курс долара према јапанској валути порастао је прошле недеље 0,1 одсто, на 112,60 јена, а у једном је тренутку досегнуо и 113,43 јена, највиши ниво од почетка јула.
Америчка валута је ојачала и у односу на европску, па је цена евра потонула 0,7 одсто, на 1,1730 долара, а заронила је и на само 1,1670 долара, најнижи ниво од половине августа.
Захваљујући томе, доларов индекс, који показује вредност америчке у односу на шест најважнијих светских валута, прошле недеље је ојачао 0,8 одсто, на 93,80 бодова.
Тај се индекс током недеље, по први пут од средине августа, пробио и изнад 94 бода, што се захваљује уверењу улагача да ће до краја године америчка централна банка још једном, трећи пут од почетка године, повећати кључне каматне стопе.
Направљен договор са ММФ-ом: Ево коме ће све бити повећане плате од 1.јануара 2018. године
Тим очекивањима иду у прилог и последњи подаци с америчког тржишта рада. Додуше, извештај владе показало је да је број запослених смањен по први пут од септембра 2010. године, за 33.000, али показало се и да је просечна сатница порасла за 12 центи, или 0,5 одсто.
- Очекивало се да ће подаци с тржишта рада бити поремећени због урагана Харви и Ирма, па је изненађење што је порасла сатница. То значи да би могла ојачати инфлација, а то је комадић који је до сада недостајао у Федовим пузлама - каже Win Thin, стратег у Brown Brothers Harrimanu.
Раст сатница значи да би могла ојачати потрошња, али и инфлација, што отвара простор америчкој централној банци за повећање камата.
Подстицај долару пружила је и нада улагача у највећу пореску реформу у последње три деценије, коју је недавно најавио председник Доналд Трумп, а којом би се смањили порези већини Американаца.
Изненадићете се: Ево који је српски град НАЈСКУПЉИ, а који НАЈЈЕФТИНИЈИ за живот
То би, такође, могло да подстакне потрошњу. Али, у петак је заустављен успон долара након вести да би Северна Кореја могла током викенда да тестира још једну ракету, што би поновно могло да ојача геополитичке напетости између те изоловане земље и САД-а.
Стога су улагачи потражили уточиште за капитал у валутама које се сматрају сигурнијима у несигурна времена, као што су јапански јен и швајцарски франак.