Долар у пуном расту: Ојачао шесту недељу заредом – Шокантна предвиђања након Трамповог повратка на власт
На валутним тржиштима, вредност долара у односу на корпу валута порасла је прошле недеље, шести пут заредом, пошто постаје све вероватније да ће америчка централна банка успорити темпо смањења каматних стопа ове године.
Индекс долара, који мери вредност америчког долара у односу на шест главних светских валута, порастао је прошле недеље 0,7 одсто на 109,64 поена, а у једном тренутку је достигао 109,68 поена, што је нови двогодишњи максимум. Курс евра према долару је пао 0,6 одсто, на 1,0244 долара.
Америчка валута је ојачала и према јапанској, за 0,3 одсто, достигавши 157,70 јена.
Замах долара траје откако је америчка централна банка средином децембра објавила да планира да успори темпо смањења каматних стопа у 2025. години. Челници Фед-а су тада проценили да би ове године могли да смање каматне стопе само два пута, за укупно 0,50 процентних поена.
Прошле године су смањене у три наврата, укупно за један процентни поен. Успоравање темпа смањења каматних стопа могуће је захваљујући стабилном расту америчке привреде и доброј ситуацији на тржишту рада.
Прошле недеље је објављено да је број радних места у САД у децембру порастао за 256.000, око 100.000 више него што су аналитичари очекивали, уз пад незапослености са 4,2 на 4,1 одсто. Ови подаци показују да је тржиште рада и даље снажно, па се може очекивати раст зарада и потрошње. А то би могло да подстакне раст инфлације или да је задржи на повишеном нивоу.
Након података о тржишту рада, на финансијским тржиштима смањена су очекивања за смањење каматних стопа, па се сада процењује да ће Фед ове године снизити камате само једном.
И то не пре него што постане јасније каква је судбина инфлације. Наиме, новоизабрани амерички председник Доналд Трамп ускоро ће ступити на дужност, а његова политика би могла да подстакне привредни раст, али и појача инфлаторне притиске.
Како се очекује да ће већина других централних банака у свету брже ублажити монетарну политику, с обзиром на то да њихове економије нису у тако добром 'форми' као у САД, каматне стопе у САД ће још неко време остати на вишим нивоима, што доприноси атрактивности долара.