Почетак бањског лечења за пензионере очекује се до априла: Ево ко има право на рехабилитацију
Директорка Сектора за односе са јавношћу Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО) Јелица Тимотијевић изјавила је да се почетак бањског лечења за пензионере очекује до 1. априла.
Тимотијевић је истакла да је у овој години издвојено милијарду и 400.000 динара за унапређење друштвеног стандарда корисника, а да је од тога 81 одсто средстава намењено за бесплатан опоравак пензионера у бањама.
Она је објаснила да право на бањско лечење имају сви пензионери без обзира на то коју врсту права користе, али да постоје одређени критеријуми.
- Важно је да им је висина пензије до просечног износа, односно 50.683 динара, да нису користили бесплатни опоравак од августа 2020. године и да немају друга примања осим пензије. Податак да немају друга примања доказују потписивањем документа под моралном и материјалном одговорношћу - рекла је она.
Тимотијевић је додала да постоји посебна категорија корисника којима је потребан пратилац и нагласила да ПИО и пратиоцу плаћа смештај и путне трошкове.
Систем бодовања
Она је навела да постоји посебан систем бодовања према ком се одређује који пензионери ће остварити право на бањско лечење у току године.
- Ради се бодовање према висини пензије, дужини стажа осигурања, броју година колико користи пензију, а корисници неге и помоћи другог лица имају право на додатних 10 бодова - казала је Тимотијевић.
Додала је да пензионери који се не налазе у месту становања током трајања процеса пријављивања, могу да се пријаве у филијали Удружења пензионера у било ком месту у ком се налазе.
Тимотијевић је закључила да је најважнија социјална интеграција, али и редовна исплата пензија у роковима на које су пензионери навикли и најавила да ће у децембру ове године доћи до новог повећавања пензија.
Најмање три терапије
Секретар Савеза пензионера Србије Драган Петковић истакао је да ПИО при прављењу уговора са бањама прецизира да сваки корисник, без обзира на то у којој се бањи налази, мора да добије најмање три терапије које се утврђују на прегледу који пензионери имају при доласку у бању
Петковић је нагласио да корисници пензија који конкуришу за бањско лечење не морају бити чланови удружења.
- Најбитније је да се корисник пензија изјасни да није користио бању у претходних пет година и одговара за све податке које је дао. Улога удружења је да помогну пензионерима у попуњавању тих пријава јер је циљ да оне исправне дођу до филијале ПИО - рекао је он.
Могући приговори након објављивања листе
Навео је и да ће приликом закључења огласа, 27. јануара, листе бити објављене на огласним таблама удружења, порталима и другим јавним местима, а да ће у наредних пет дана бити могуће и давање приговора на које би корисници могли да очекују одговор у року од пет радних дана.
- Ово упућивање на бесплатну рехабилитацију од десет дана је један од сегмената друштвеног стандарда који реализује ПИО са удружењем, ту су културне и спортске активности, доделе пакета солидарне помоћи и картице, као и други разни видови чија ће реализација уследити - рекао је Петковић.
Он је истакао да пензионери који су чланови Савеза имају различите привилегије у односу на оне који то нису и нагласио да постоје други облици дружења, као што су књижевне вечери и путовања.
Извор: Танјуг