"Србија ће одлучити ко ће бити нови власник тог предузећа" Џејмс О'Брајан о санкцијама НИС-у: Циљ да мање новца стиже до Русије
Како каже, "поремећаја у снабдевању нафтом у Србији неће бити".
- Русија је рафинерију купила за веома мало новца, изнела је последњих година из Србије вероватно милијарде евра и сада ће ваша држава имати прилику да ту индустрију води у корист народа. Ми не тражимо да се постави неки конкретни власник или компанија, о томе ће одлучити Србија - каже Џејмс О’Брајан, помоћник државног секретара САД за европска и евроазијска питања.
- Санкције смо увели бројним руским компанијама широм света и знамо како да обезбедимо да у транзиционом периоду купци не буду погођени. Важно је напоменути да су ово санкције против Русије...- поручио је О’Брајан.
"Србија много мање зависна од руске енергије него што је била"
Потом се осврнуо и на то шта значи најављени стратешки дијалог Србије и САД-а.
- Дијалог је начин да наше владе воде структурирани, трајни дијалог. То је веома важно јер сарађујемо не само на билатералним питањима у региону већ и на глобалним питањима, протоку енергије у Европи, чињеници да је Србија много мање зависна од руске енергије него што је то раније била, а затим и по питању односа који је Србија развила са Украјином, подршка Израелу и сарадња са том земљом. Све су то питањима о којима морамо да разговарамо - навео је О'Брајан.
Додаје да "канал за међусобни разговор помаже нама да избегнемо изненађења и да можемо да пребродимо евентуалне проблеме".
- Дакле, такав дијалог имамо са својим главним партнерима и драго нам је што можемо сада да га започнемо - казао је О'Брајан и потврдио да су САД и Србија потписале споразум о стратешкој сарадњи у домену енергетике.
"Ово су санкције против Русије"
Поновио је да након санкција НИС-у "неће бити поремећаја у снабдевању нафтом у Србији".
Санкције смо увели бројним руским компанијама широм света и знамо како да обезбедимо да у транзиционом периоду купци не буду погођени. Важно је напоменути да су ово санкције против Русије. Одредили смо више од 300 руских енергетских и финансијских субјеката, а међу њима се нашло и предузеће из Србије. На сличан начин је погођено неколико десетина земаља. Мој тим се већ састао са скандинавским земљама како бисмо проучили неке од импликација наших санкција у тим земљама - поручио је О'Брајан.
"Циљ санкција да мање новца стиже до Русије"
Како је рекао, то је нормалан разговор.
- Али смо с председником Србије и Владом говорили о путу да се руско власништво уклони из нафтне рафинерије, да се то уради у складу с међународним правом и да не буде поремећаја у снабдевању грађана Србије. То смо и раније радили, тако да ћемо се и овог пута снаћи. Зашто то радимо? Зато што се рат Русије у Украјини финансира од нафте, која представља 40 одсто руског буџета и више од 100 милијарди долара годишње у том буџету у тренутку када Русија повећава своју потрошњу за производњу наоружања - навео је О'Брајан.
Додао је да се мора зауставити "тај доток новца".
- И до сада нам је то било скоро немогуће остварити, јер су светска тржишта нафте била под тензијом. Данас су се та тржишта отворила због повећане производње, у Саудијској Арабији, у Америци и другим произвођачима, тако да данас постоји прилика да се Русија спречи да зарађује. Ако ме питате шта је циљ санкција, то је да мање новца стиже у Русију, јер ће га они потрошити на убијање жена, деце и цивила у Украјини - тврди О'Брајан.
"Циљ је да Русија не зарађује више од НИС-а"
Високи амерички званичник сматра да до 25. фебруара има довољно времена да се "направи план трансформације власништва НИС-а и одреди јасан пут за то".
- Разговараћемо ове недеље са српским властима о томе како ће то тачно изгледати. Али у другим земљама смо видели да је то довољно времена, али смо истовремено веома практични. Циљ је да Русија више не зарађује од тог предузећа и потрудићемо се да се то све заврши на одговарајући начин - наводи О'Брајан.
"У наредних неколико дана тржишта ће схватити на који начин ће се десити трансформација"
На питање како ће то утицати на економију О'Брајен одговара да постоји "више ту питања".
- Пре свега, кад постоји неизвесност, то је увек лоше за економију једне земље. У наредних неколико дана тржишта ће схватити на који начин намеравамо да се та трансформација деси и мислим да ће се ситуација смирити и да неће бити поремећаја. Други аспект је дугорочна корист за Србију од ових мера. То није разлог за њихово увођење, али Русија је ту рафинерију купила за веома мало новца, изнела је последњих година из Србије вероватно милијарде евра и сада ће ваша држава имати прилику да ту индустрију води у корист народа Србије. Ми не тражимо да се постави неки конкретни власник или компанија, о томе ће одлучити Србија и затим ће моћи да се успостави много здравији власнички однос с тим стратешки важним сегментом инфраструктуре - сматра О'Брајан.
"Косово ризикује да остане изоловано од свих интеграција"
Када је реч о ситуацији на Косову и Метохији, О'Брајен мисли да Срби могу да живе нормално чак и док је Аљбин Курти на власти.
Буквално свака европска земља је морала да се избори с таквим питањем - заједницом која осећа повезаност с неком суседном државом због националних, верских или историјских веза. Тако је било у последњих стотинак година европске историје. Данас, захваљујући веома успешном раду Мирослава Лајчака и његовог тима на дијалогу, постоје обриси решења за живот Срба на Косову уз поштовање њих као заједнице, тако да могу да нормално живе баш као, на пример, Немци у Италији или Холанђани у Белгији. То је нормална ствар широм Европе. Процес је увек тежак, али мислим да данас постоји визија, тако да људи могу да имају своје венчанице, сведочанства, пензије и комерцијалне односе с Београдом, све је то могуће остварити - оценио је О'Брајан.
Како каже, видели смо неке почетне кораке у том правцу с поновним отварањем границе.
- Свестан сам да постоје одређени проблеми, али ево шта је кључно - обема странама је то потребно. Косово ризикује да буде изоловано од свих европских интеграција. Када путујете из Србије према Косову, јасно је да тамо не постоје услови за велика комерцијална улагања. Потребне су инвестиције и обе стране су у томе природни партнери, и то ће доћи временом и одређеним упознавањем, али треба радити на томе - навео је О'Брајан.