Трамп спрема "пакао" од првог дана: Чим положи заклетву 20. јануара, креће у акцију
Доналд Трамп, новоизабрани председник САД припрема се да изда више од 100 извршних наредби почевши од првог дана званичног ступања на власт 20. јануара.
Према писању АП, на листи кључних тема наћи ће се питања попут масовних депортација илегалних миграната, као и очување безбедности америчке границе.
Трамп је са републиканским сенаторима разговарао на Капитол Хилу током затвореног састанка где су изнети детаљи онога што планира да уради. Очекује се да ће многе акције започети на дан инаугурације, 20. јануара, када и званично ступа на дужност новог председника САД.
Трампов главни саветник Стивен Милер изнео је пред сенаторе Републиканске странке детаље о мерама безбедности на границама и спровођења нове имиграционе политике која ће се у најскорије време примењивати.
- Много тога биће на дневном реду - рекао је сенатор Џон Ховен.
Савезници новоизабраног председника припремају гомилу извршних наредби које би Трамп могао ускоро да потпише.
Те наредбе обухватају широк спектар тема, од затварања границе између САД и Мексика до развоја енергетике и савезних правила о радној снази, родној политици у школама и питањима вакцинације.
Како пише АП, оно што Трамп и његов тим планирају је удар извршне власти какав није виђен у модерној историји, јер се припрема да имплементира наредбе заобилазећи законодавну машинерију Конгреса.
Неке наредбе би могле да буду значајније, друге би биле симболичне најаве правца којим ће се у политичком и економском смислу кретати Америка.
Сенатори које су Трамп и његов тим информисали током дуготрајне седнице у Капитолу очекују да ће нова администрација поништити многе извршне наредбе Бајденове администрације.
Завршетак зида на граници између САД и Мексика, постављање објеката за задржавање миграната у којима би они могли да буду смештени док не буду протерани, све су то питања која ће тек доћи на дневни ред.
Сенатори очекују да ће се Трамп вратити на исте мере када је реч о граници између САД и Мексика, а које су биле на снази током његовог првог мандата.
Те мере укључују и оне које захтевају да се мигранти пријаве у другим земљама или да остану у Мексику, а не да улазе у САД, док се њихови захтеви обрађују, као и масовне депортације оних који су тренутно у САД без законског овлашћења.
Сенатор Џејмс Ленкфорд, који је водио преговоре о безбедности граница и имиграцији током претходног сазива Конгреса, рекао је да очекује да ће се Трампов тим у почетку фокусирати на процењених милион миграната за које је тврдио да су недавно ушли у земљу.
Како је рекао, они су углавном осуђивани због криминала и почињених злочина и за њих су судови утврдили да немају право да остану у САД.
- Људи који су недавно ушли у САД, они који су легално присутни, а починили су криминалне радње и злочине, људи за које је суд наредио да се депортују, чине масу много већу од милион људи. Почните да радите на томе - рекао је Ленкфорд.
Сам Трамп је једном приликом током председничке предизборне кампање говорио о томе да жели "мали сто" у Капитолу на дан инаугурације, где би седео и брзо потписивао своје извршне наредбе.
Иако нема директних назнака да он то разматра, републикански сенатори планирају да дочекају Трампа у згради одмах након што положи заклетву.
Нови председник иначе обично потписује папирологију потребну за формалне номинације у оквиру свог кабинета и изборе унутар администрације. Многи Трампови изабраници за послове у администрацији проћи ће кроз саслушања у Сенату током наредне недеље.
Традиционално, Сенат гласа о председниковим кандидатима чим он преузме дужност, а неки се чак и потврђују на дан инаугурације.
Сенатори још увек чекају проверу биографија и другу папирологију за многе људе које је Трамп именовао на високе позиције у својој новој администрацији.
Србија Данас/Курир/Аутор: В.М.