Отимање Гренланда могла би бити кобна грешка по Трампа: Америка од острва већ добија све што јој је потребно, ево зашто је ризик велики
Гренланд се често приказује као нови рај за драгоцене минерале и геополитичке интересе, али Доналд Трамп би требало да буде опрезан са својим захтевима за контролу овог огромног, удаљеног и ретко насељеног арктичког острва. Политико у својој анализи тврди да Америка већ добија све што јој је потребно од Гренланда.
Око 56.000 становника Гренланда живи у аутономно управљаној земљи, док бивша колонијална власт Данска надзире њихову спољну политику и безбедност. Деценијама су Гренланђани тежили или барем сањали о пуној независности. Премијер Муте Егеде раније је изјавио је да Гренланд није на продају.
-То је растућа фрустрација која је довела до тога да многи на Гренланду осећају да су спремни да пробају нешто ново - рекао је дански новинар Оле Елекрог, додајући да напети односи између Гренланда и Данске отварају простор за интервенције попут Трампове, „можда ненамерно, а можда и врло промишљено.“
Данска такође покрива отприлике половину буџета Гренланда, што је највећа практична препрека независности за економију која се у великој мери ослања на шкампе.
То је трошак између 750 милиона и милијарду долара годишње,“ рекао је Јон Рахбек Клеменсен, професор на Краљевском данском колеџу за одбрану. „Доналд Трамп не воли лоше послове, зар не?“
Другим речима, Гренланд представља врло скупу општину за Данску, док САД већ уживају погодности статуса кво.
Циљеви САД: Већ испуњени
Припајање Гренланда – било куповином или силом – не би значајно побољшало положај САД-а. САД већ има три кључна циља у вези са Гренландом који су добро остварени:
-Војни значај: Војна база Питуфик (раније позната као ваздухопловна база Туле) кључна је за системе раног упозорења и контролу ваздушног простора у арктичком региону.
-Минералне резерве: Гренланд активно привлачи инвеститоре за одрживи развој рударске инфраструктуре, посебно за ретке земне минерале, бакар, сребро, платину и титанијум, а однедавно и литијум. Премијер Егеде више пута је посећивао САД како би привукао приватне инвестиције, али ниједна компанија још није предузела конкретне кораке.
-Спречавање кинеског утицаја: Под притиском Вашингтона, Копенхаген је блокирао кинеску државну компанију од развоја три аеродромска пројекта на острву, наводећи то као безбедносни ризик.
„САД већ добија све што жели, и то по ниској цени,“ закључио је Rahbek-Clemmensen.
„Проклетство минерала“
Гренландски минерални ресурси постају приступачнији како климатске промене смањују његову огромну ледену плочу, али пројекти експлоатације су ретки. Најразвијенији рудник, Кванерсуит (или Кванефјелд), на југу земље, блокиран је због присуства уранијума у депозитима ретких земаља. Компанија која има лиценцу за експлоатацију тужила је гренландску владу за 11 милијарди долара.
Други депозити су много мањи и теже доступни, што захтева огромна улагања и године развоја.
Гренландски бирачи ће најкасније у априлу изаћи на изборе, а Егеде је наговестио током свог новогодишњег обраћања да би могао предложити референдум о независности од Данске.
Данска премијерка Мете Фредериксен мудро је пребацила одговорност на Нук, надајући се да неће увредити ни Трампа ни Гренланђане. Када је Трамп први пут предложио куповину острва, назвала је идеју „апсурдном“. Али њен суздржан став можда отвара пут за дубљу сарадњу између САД-а, Данске и Гренланда.
-Када се олуја смири, могуће је да ће САД и Гренланд преговарати о новом облику сарадње - закључио је Елекрог.
Извор: Србија Данас/Политико