"ДР ПРОПАСТ" НАЈАВИО ВЕЛИКИ ЕКОНОМСКИ КРАХ: После короне очекује нас велика криза
Економиста Нуриел Роубини, познат по надимку "Др Пропаст" верује да ће након корона кризе уследити деценија очаја за целокупну глобалну економију.
Иако Роубини ове године не жели да искључи могућност слабог опоравка у облику слова У, касније ће у овој деценији уследити велика депресија у облику слова Л.
За то су, како наводи у тексту за Пројецт Syndicate, одговорни структурни проблеми, од којих су неки постојали пре финансијске кризе 2007.-2009., а који би се затим могли погоршатии политичким грешкама.
Грчка отвара сезону од 1. јула, у Хрватској на плажи редари и дистанца, а Црна Гора не планира повећање цена за ово лето
ТРЖНИ ЦЕНТРИ СУТРА ОТВАРАЈУ ВРАТА: Враћају и уобичајено радно време, али осим тога, све друго биће ПОТПУНО ДРУГАЧИЈЕ
ЕКОНОМСКИ НАПРЕДАК СРБИЈЕ: Плате за март око 515 евра, БДП око 50 МИЛИЈАРДИ ЕВРА
Рубини наводи десет ризичних трендова:
1. Први катастрофални тренд је раст дуга и из њега произведени ризици. Владе су покренуле програме помоћи како би ублажиле економске последице корона-кризе. Многобројне државе би се ионако морале борити с огромном планином дуга. Још је горе у приватном сектору: губитак прихода домаћинстава и предузећа узрокује да би бројни банкроти могли запретити.
2. Демографски развој у индустријализованим земљама такође је забрињавајући. Корона криза показала је да треба хитно уложити више новца у здравствени сектор. Но, како већина индустријализираних земаља има друштво старења, потребни додатни трошкови додатно ће погоршати проблем с дугом.
3. Као резултат постојећег здравственог ризика, многе се фабрике затварају, радници се отпуштају, а цене сировина, попут нафте и индустријских метала, падају. С обзиром на то, расте ризик од дефлације, тј. сталног пада нивоа цена.
4. Амерички економиста такође је забринут због надолазеће девалвације валуте. Нису само владе предузеле невиђене мере у борби против економског учинка тренутне кризе. Међународне централне банке такође масовно интервенишу на тржишту и отвориле су своја врата.
5. Корона-криза такође је изложила ризицима глобализоване економије када је дошло до поремећаја у снабдевању из регија које су биле погођена епидемијом. Рубини стога очекује да ће многе компаније у будућности купити мање интермедијарних производа из земаља с ниским платама, али ће се уместо тога више ослањати на домаће добављаче. Међутим, запослени неће имати користи, јер ће то још више убрзати све већу аутоматизацију, што ће заузврат ставити плате под притисак.
6. Према Рубинију, корона-криза ће такође убрзати тренд фрагментације који је већ постојао. На пример, економије САД-а и Кине ће се још брже одвојити једна од друге. Поред тога, бројне владе предузеће протекционистичке мере како би заштитиле своје компаније и запослене од глобалних поремећаја. У времену након короне економски стручњак очекује снажнија ограничења кретања робе, услуга, капитала, радне снаге, технологије, података и информација.
7. Рубини се такође боји да ће корона криза подстаћи популистичко, националистичко и ксенофобично мишљење. Јер, у доба повећане економске несигурности, странци су често били одговорни за кризе. Нарочито би захтеви за ограничењима миграције и трговине били прихватљивији у таквом окружењу.
8. Корона погоршава сукоб између Сједињених Држава и Кине. Трампова администрација већ покушава Кину да оптужи за избијање пандемије. Супротно томе, Пекинг види то само као покушај Сједињених Држава да спрече успон Кине. Кинеско-америчка раздвајања трговине, технологије, инвестиција и података стога ће се догодити још брже, верује Рубини.
9. Но, амерички економиста иде још даље и упозорава да би дипломатске тензије могле довести до новог хладног рата између САД-а и његових противника Кине, Русије, Ирана и Северне Кореје. Будући да би и ове године требало одржати америчке председничке изборе, природно је страховати од пораста сајбер-ратних напада, рекао је Рубини. То би чак могло довести до конвенционалних војних сукоба.
10. На крају, Нуриел Рубини истиче да су људи одговорни за епидемије и климатске промене. Он се у будућности боји да ће се ови проблеми појавити чешће и интензивније и да ће се трошкови за њих повећавати.
Има ли срећног краја?
Тржишни песимиста Рубини упозорава да ових десет ризика прети читавој светској економији у деценији очаја. Многи од ових проблема могли би бити смањени до 2030. године бољом технологијом и политичким руководством, али прво што треба учинити је проћи кроз велику депресију која је пред нама.
Ко је поштовао мере добиће субвенције: Привредници захвални Влади Србије
ТУРИЗАМ У НАЈВЕЋОЈ КРИЗИ ИКАДА: Међународни доласци опали за 80 одсто
Египатски милијардер оптимистичан: Верујем да ће нафта ускоро достићи 100 долара за барел
НЕЋЕТЕ ВЕРОВАТИ КОЛИКИ ЈЕ ПРОЦЕНАТ НЕЗАПОСЛЕНИХ АМЕРИКАНАЦА: Корона направила хаос какав није виђен још од Велике депресије
Пљуште откази у Хрватској: Запосленост највише пала у туризму и угоститељству