ДРАСТИЧАН ПАД КВАЛИТЕТА ЖИВОТА У АМЕРИЦИ: Масовне миграције за Европу - главни разлог цена некретнина
Све више Американаца се сели у Европу, вођени преко Атлантика растућим трошковима живота, надуваним ценама кућа, растућим доларом и политичком огорченошћу код куће.
Италија, Португал, Шпанија, Грчка и Француска су међу најпопуларнијим дестинацијама. Sothebi's Интернатионал Реалти саопштио је да су захтеви Американаца који желе да се преселе у Грчку порасли за 40 одсто у периоду од априла до јуна у поређењу са годином раније. У Француској и Италији, америчка потражња је највећа у последње три године, каже стручњак за некретнине Knight Франк Џек Харис. А Американци су чинили 12% прихода Сотбија у Италији у првом кварталу, у поређењу са само 5% у истом периоду пре годину дана.
Пензионери и богати су традиционално били главни амерички купци некретнина у Европи. Али релативно јефтино становање — посебно у мањим градовима и насељима — и пораст рада на даљину учинили су континент примамљивим за шири круг људи, укључујући и оне који су млађи и који се налазе на стамбеном тржишту код куће. Растућа стопа криминала у неким градовима САД и политичке поделе такође су навеле Американце да траже мирнији начин живота, подстакнут евром који је управо пао на паритет са америчким доларом по први пут после више од 20 година.
ЗАШТО СУ АМЕРИКАНЦИ У СТРАХУ ОД НОВИХ РУСКИ ПОДМОРНИЦА: Класа Јасен може да уради две ствари које НАТО није предвидео
ХИСТЕРИЈА! Америка моли стране дипломате да се не фотографишу са Лавровом? Захарова објаснила О ЧЕМУ СЕ РАДИ
"ОДНОСИ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ И САД ВИШЕ НИСУ ИСТИ" Американци разочарани и ВИДНО узнемирени: Курти је недоказан
''Bella Вита''
За Степхание Синцлаир, 40, из Атланте, куповина куће у Италији био је дугогодишњи сан који се остварио овог априла.
Плаћајући 3.000 долара месечно да изнајми кућу са четири спаваће собе за себе и свог сина у Атланти, открила је да је немогуће да се повећа и постане власник куће јер су цене нагло порасле, иако је имала 300.000 долара готовине при руци.
Окренула се Италији, земљи коју је одувек волела, и успела је да купи кућу од 3.100 квадратних метара у Мусомелију на Сицилији, као и мању кућу у суседству и излог од 800 квадратних метара — све за 60.000 евра
Никада не бих тражио да купујем у Италији да тржиште у САД није било тако лудо“, рекао је предузетник. Она планира да ради на даљину и замишља "bella вита" добре хране и вина, заједно са локалним књижевним клубом и уметничким простором који планира да отвори у свом излогу, "подсећајући на уметничку сцену Париза 1920-их".
Просечна цена куће у Атланти достигла је 30. јуна 404.575 долара, што је 19 одсто више у односу на претходну годину, док је имање од 800 квадратних метара у региону Палермо на Сицилији коштало у просеку 86.560 евра, према платформама за некретнине Zillov и Идеалиста .
- Пораст трошкова живота учинио је живот скупљим у било ком већем америчком граду него у европским градовима - рекао је Мајкл Витковски, потпредседник консултантске куће ЕЦА интернатионал са седиштем у САД.
- Скупе цене кућа, као и јак амерички долар и политичке тензије доприносе растућој привлачности Европе.
У пензију са 50 година
Наравно, није увек лако покупити и преселити се у другу земљу. Постоје услови за визе, а пореска ситуација може бити компликована и скупа. САД опорезују све своје грађане без обзира на то где живе, а рад на даљину за америчку компанију док је у другој земљи може створити пореске главобоље вама и вашем послодавцу.
Да би се решила нека од ових питања, Италија ће касније ове године почети да нуди визу за рад на даљину за странце, коју се Синклер нада да ће добити. Влада је такође увела програм у 2019. години за продају кућа од једног евра у руралним подручјима страним купцима који би платили реновирање и подстакли локалну економију.
Првобитно привучена кућама од једног евра, Кетлин Кирк (47) из Мајамија је на крају прошлог новембра купила кућу са три спаваће собе и три спрата у Мусомелију, истом селу као и Синклер, за 37.000 евра. Планирајући да се пензионише за две године, службеница Државне безбедности је желела да се пресели у земљу у којој ће моћи удобно да живи од јавне пензије.
- Могу да се пензионишем са 50 година и још увек живим добрим животом, испуњен путовањима и добром храном - рекао је Кирк. "Мало људи то не може учинити.
Трошкови и безбедност
Иберијско полуострво је такође постало популарна дестинација. Према владиним подацима, број Американаца који бораве у Португалу порастао је 45% у 2021. у односу на претходну годину. У Шпанији, која има највећу америчку популацију у Европи, број становника рођених у САД порастао је за 13 одсто између 2019. и 2021. и потражња је наставила да расте ове године, каже Алехандра Ваноли, генерални директор шпанске агенције за некретнине Вива.
Да би привукли стране купце, и Португалија и Шпанија нуде такозване „златне визе“, програме који дају право боравка на основу почетног улагања од 350.000 евра, односно 500.000 евра.
Џејми Диксон (37) преселио се у Португал из Лос Анђелеса прошлог јула са својом седмогодишњом ћерком и мужем омогућио прелазак на посао на даљину и добијање визе за стални боравак за коју је био потребан закуп, банковни рачун и здравствено осигурање у земљи.
У почетку живећи у мобилној кући са две спаваће собе у Малибуу у Калифорнији, директорка операција за технолошки стартуп није могла да приушти да испуни свој сан о куповини земљишта са својим пријатељима за изградњу заједничког животног простора у ЛА.
Нови посао на даљину јој је омогућио да напусти град и да се пресели у трособан стан са три купатила са 2.000 евра месечно и приватним кровом у Кашкаишу, приморском граду са великом популацијом исељеника.
Поред јефтиних трошкова живота, Диксон је рекла да њена породица сада има приступ широј вишејезичној међународној заједници и мање стреса у вези са стопом криминала или политиком.
- Насиље је толико порасло у САД - рекла је она.
- Желео сам да свом детету дам нормално детињство.