ДРУГИ ИЗВОЗНИ АРТИКАЛ ИЗ СРБИЈЕ: Ова житарица из Сомбора тражена је у целој Европи!
Кукуруз из сомборског атара извози се на тржишта Босне и Херцеговине, Македоније, Грчке и Италије и као извозни артикал тражен је на европском тржишту.
Кукуруз је ове године други извозни артикал из Србије, а по регионима, када је реч о Војводини, извозни артикал број 2 и у Западнобачком округу, кажу у Регионалној привредној комори Сомбор.
ИЗНОС НОВОГ МИНИМАЛЦА ЗНАЋЕ СЕ ЗА ДВЕ НЕДЕЉЕ: Преговарају послодавци и синдикати, одлуку доноси влада
УМЕСТО ЛЕТОВАЊА: Продаја викендица у Србији порасла за 39 одсто, а ово су најтраженије локације!
КРИЗА НИ ЊИХ НИЈЕ ЗАОБИШЛА: Ова држава има дефицит у буџету први пут за 25 година
Укупан извоз ове житарице из наше земље ове године већи је за око осам одсто у односу на прошлу годину. Ова житарица из Западнобачког округа одлази на страна тржишта, а у коперантским компанијама кажу да је овогодишња откупна цена још увек непознаница, али се верује да ће бити на нивоу прошлогодишње.
Могућност за извоз прерађеног кукуруза
Кукуруз из сомборског атара извози се на тржишта Босне и Херцеговине, Македоније, Грчке и Италије и као извозни артикал тражен је на европском тржишту.
- Кукуруз има значајан потенцијал, јер осим што се директно се извози, једна од могућности је да се кукуруз прерађује код нас, па да се као сточна храна извози или да се производи кукурузно брашно и да се тако извози на страна тржишта, могућности су разне - рекао је Михајло Маћуш, координатор индустрије у Регионалној привредној комори Сомбор.
Споразум о слободној трговини отвара врата за наше производе
Србија је ове године извезла кукуруза у вредности 294 милиона евра, док је у Западнобачком округу та цифра 12,5 милиона евра.
Према истраживањима Републичког завода за статистику, спољнотрговинска робна размена у првој половини године била је највећа са земљама са којима Србија има потписане споразуме о слободној трговини. Земље чланице Европске уније чине 60,7 одсто укупне размене.
Наш други по важности партнер јесу земље ЦЕФТА, са којима имамо суфицит у размени од 1.150,3 милиона долара, који је резултат углавном извоза: пољопривредних производа (житарице и производи од њих), електричних машина и апарата, нафте и нафтних деривата, друмских возила и пића.
НАЈСКУПЉЕ ПОЉОПРИВРЕДНО ЗЕМЉИШТЕ НАЛАЗИ СЕ У СРБИЈИ: Хектар њиве продат за 100.000 ЕВРА
ХРВАТИ ПУКЛИ: Комшијама се урушила економија, прво им је пропала туристичка сезона, а сад је на удару и авио-саобраћај
Меркелова се не осврће на америчке претње: Северни Ток 2 ће бити изграђен
КОРОНА РАЗОРИЛА ЦРНОГОРСКИ ТУРИЗАМ! Ову сезону желеће што пре да забораве - када видите бројке знаћете и зашто