Држава даје 1,3 милијарде: Ако имате идеју за БИЗНИС, ово су ТРИ НАЧИНА да добијете НОВЧАНУ ПОМОЋ
Министарство привреде нуди подршку
Све производне компаније у Србији имају прилику да уз помоћ државе обнове своје машине и алате, а они који имају добру идеју, било да шире или да започну бизнис, могу да рачунају на Министарство привреде, које у овом тренутку има три отворена програма за предузетнике. Ови програми укључују игрантове, а укупно је обезбеђено за бесповратну подршку 1,3 милијарде динара.
Пету годину заредом, Министарство привреде је расписало јавни позив за програм подршке малој привреди – суфинансирање куповине нових машина и производне опреме и алата. Пошто привредници традиционално показују највеће интересовање за оваквом врстом помоћи, ове године је у те сврхе обезбеђено више од пола милијарде за грантове, односно 556 милиона динара које привредници не морају да врате.
Ове године је дуплиран максималан износ гранта који једна фирма може да добије за куповину опреме. У 2018. години је, по предузећу, горњи лимит за бесповратна средства повећан са 2,5 милиона на пет милиона динара. Такође, како би предузетници наставили са модернизацијом опреме за производњу, омогућено им је да конкуришу за овај програм без обзира да ли су већ били корисници државних средстава по неком другом основу или програму у претходном периоду, кажу у ресорном министарству.
Прочитајте и:
Пошто партнерске финансијске куће не траже друга средства обезбеђења, то ће бити само залог на купљеној опреми. Програмом за набавку опреме који треба да допринесе развоју производних фирми, предвиђено је суфинансирање само производне опреме и алата.
Дакле, када привредник конкурише за одређену машину, 25 одсто њене вредности ће бесповратно да финансира министарство, пет одсто ће да плати сам предузетник, а 70 одсто цене се обезбеђује кроз повољан кредит банке или лизинг куће.
Овим програмом је у 2017. одобрено 396 захтева привредника, који у наредне две године, кад набаве нову опрему, планирају да запосле 1.630 нових радника.
Досадашње искуство Министарства привреде је показало да су за такву подршку највише заинтересована предузећа која се баве производњом прехрамбених производа, металних конструкција, текстила и гардеробе, затим, прерадом дрвета, гуме и пластике, штампањем, производњом намештаја, као и предмета од папира и картона, грађевинских производа.
За програм који подржава развојне пројекте компанија, Министарство привреде је обезбедило 500 милиона динара бесповратних средстава, односно гранта.
- Програм спроводимо у партнерству са Фондом за развој и то тако што Министарство привреде обезбеђује грант од 20 одсто износа инвестиције, док 80 одсто чини повољан кредит Фонда - кажу у министарству.
Пошто се у пракси показало да почетници у бизнису јако тешко долазе до извора финансирања, по недавно отвореном програму, стављено им је на располагање 250 милиона динара бесповратног новца. На овом програму партнер министарства је поново Фонд за развој, који повољним кредитом покрива 70 одсто улагања, док је 30 одсто инвестиције финансирано кроз бесповратну помоћ Министарства привреде.
Министарство за иновације и технолошки развој расписало је јавни позив за отварање старт ап центара широм земље.
На конкурс могу да се пријаве локалне самоуправе и организације које желе да се баве промоцијом иновационог предузетништва, а министар Ненад Поповић каже за РТС да ће конкурс омогућитимладима да реализују своје идеје, отворе своје старт ап компаније и запосле што више својих колега.
- Желимо да младима у регионима Србије пружимо могућност – да своје иновационе идеје претворе у реалан живот и оснују своје старт ап компаније, чиме промовишемо и иновационо предузетништво као основу за то - наводи Поповић.
Укупна сума намењена у те сврхе износи 250 милиона динара, а максималан износ средстава која се додељују једној локалној самоуправи или организацији је 46 милиона динара.
Министар наводи да ће млади добити простор где ће моћи да раде – потпуно осавремљен најновијим технолошким достигнућима, али и менторску подршку.