ДРЖАВА ДАЈЕ НОВАЦ ЗА ЗАМЕНУ ДОТРАЈАЛИХ ПРОЗОРА И ВРАТА? Шта нам доноси нови Закон о енергетској ефикасности
Одмах по усвајању Закона, очекује се и прописивање ближих услова за расподелу и коришћење средстава, начин расподеле и праћења наменског коришћења добијене помоћи.
Влада Србије планира да ускоро формира нови фонд из кога ће се обезбеђивати средства за обнову старих фасада, као и замену дотрајалих прозора и врата.
ГОТОВ ЈОШ ЈЕДАН САСТАНАК: Фриленсери објаснили због чега не могу да плате предвиђени износ пореза
"МЕРЕ ЋЕ ОЧУВАТИ РАДНА МЕСТА" Српски економисти о новој новчаној помоћи грађанима: Подршка привреди неопходна
ВЕЛИКЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Широкопојасни интернет од сада ће имати и рурална места
Доделом средстава из овог фонда, бавиће се новоформирана Управа за енергетску ефикасност. Она ће бесповратно опредељивати средства грађанима, привреди, државним органима и организацијама, као и јединицама локалне самоуправе, како би се обновом зграда и станова постигла већа енергетска ефикасност.
Формирање Управе за енергетску ефикасност предвиђено је нацртом новог Закона о енергетској ефикасности и рационалном коришћењу енергије, а који је до 9. фебруара ове године у јавној расправи и чије се усвајање ускоро очекује у Скупштини Србије.
Додела бесповратних средстава вршиће се путем јавног позива, а сви они који добију новац за обнову дотрајалих фасада, прозора и врата посао ће морати да окончају у року од годину дана.
Одмах по усвајању Закона, очекује се и прописивање ближих услова за расподелу и коришћење средстава, начин расподеле и праћења наменског коришћења добијене помоћи.
Држава већ има Фонд за енергетску ефикасност из које су, у претходних пет, шест година обновљене топлане, део здравствених и просветних институција, као и установа културе. Међутим, средства су била недовољна да покрију огромне захтеве за коришћење новца из наведеног Фонда.
Новоформирани Фонд којим ће располагати Управа за енергетску ефикасност имаће значајно више средстава, а посебно ће се издвојити новац за грађане којима је неопходна куповина нових прозора и врата или обнова фасада. Да помоћ у овом случају неће бити мала говори чињеница да је само за просечан квалитет прозора за стан од око 50 квадрата потребно издвојити између 2.000 и 3.000 евра, односно четири до шест просечних плата у Републици Србији.
У Србији 70 одсто зграда и кућа са лошом изолацијом
При том су процене државе да више од 70 одсто зграда и кућа у Србији нема добру изолацију, а да због лоших прозора и врата чак 40 одсто утрошене енергије "избацимо кроз прозор". Њиховом санацијом би се сигурно обезбедиле веће уштеде енергије, али и смањење загађења по ком су многи градови у Србији на врху најзагађенијих на свету.
Ову годину су и државе чланице Европске уније означиле као кључну за почетак масовне обнове фасада које лоше изолују енергију, као и замену дотрајалих прозора и врата на становима, кућама и пословних просторима. Циљ је да се у наредних година потрошња енергије смањи за 15 одсто, а емисије штетних гасова за половину.
Тренутно у државама чланицама ЕУ, према проценама Европске комисије, чак 75 одсто зграда није енергетски ефикасно, што је огроман проблем имајући у виду да ће и до 95 одсто њих бити у употреби наредних тридесет година, односно до 2050. године.