ДРЖАВА СРБИЈА ДАЈЕ ПАРЕ И ЗА ФАСАДУ! Више од милион и по објеката зрело за реконструкцију
На интернету стоји податак да је у Србији 2019. године било више од 350.000 стамбених објеката који немају никакву топлотну изолацију
Поред замене столарије и индивидуалних ложишта, у склопу пројекта енергетске санације објеката држава ће суфинансирати и енергетску санацију фасада.
ОЧЕКУЈЕ СЕ ПРАВА ИНВАЗИЈА СРПСКИХ ТУРИСТА У ГРЧКУ! Што ће земља Хелена бити хит, постоје бар три добра разлога
Председник Вучић данас на отварању фабрике "Kyungshin Цабле": Стиже инвестиција вредна 20 милиона евра
УСКОРО ОБИЛАЗНИЦА ОКО ПОЖЕГЕ! Саобраћај из централних градских улица биће растерећен, у припреми пројектна документација
Иако су, статистички, главни извор губитка топлоте прозори и врата, замена столарије не може да оствари потпун ефекат ако је термоизолација објекта лоша. Један објекат кроз неизоловане зидове губи у просеку око 30 одсто енергије, док су таваница и кров одговорни за око 25 одсто губитака енергије.
Такође, термоизолација, у зависности од стања столарије, смањује потрошњу енергије од 40 до 60 одсто, и с' обзиром да траје у просеку 25 година, она генерално продужава рок трајања објекта на који се поставља.
Имајући све то у виду као и поднебље у ком живимо, где постоје велике температурне разлике између лета и зиме, можда је и најбоље решење за велики број људи управо санација фасада.
На интернету стоји податак да је у Србији 2019. године било више од 350.000 стамбених објеката који немају никакву топлотну изолацију, али према речима Горана Родића из Грађевинске коморе Србије заправо их је много више.
- Фасада је што се тиче количине изгубљене енергије на другом месту, одмах иза столарије. Када смо ми из Грађевинске коморе мерили енергетску ефикасност било је много више од 350.000 стамбених објеката који су зрели за енергетску санацију, каже Родић.
- Преко милион и по објеката је зрело за реконструкцију, закључује Родић.
Тренутно су на разматрању неколико модела суфинансирања мера енергетске ефикасности за грађане, а први би требало да буде реализован у сарадњи са локалним самоуправама.
- Услови, критеријуми и начин пријаве грађана као и неопходна документација уз пријаву ће бити наведени у јавном позиву локалних самоуправа. Могу се очекивати критеријуми који се односе на постојеће стање столарије, грејног система, изолације објекта и других - кажу из ресорног министарства
Критеријуми ће се дефинисати у сарадњи са локалним самоуправама, а на основу чега ће се формирати ранг листа пријава.
Ресорно министарство јуче је расписало конкурс за општине за доделу субвенција за замену столарије и индивидуалних ложишта, а рок за пријаву за доделу средстава је 21. мај. Министарство додељује 54 милиона динара, а максимални износ средстава по локалној самоуправи је 10 милиона. Прво су, дакле, на потезу општине, а потом и грађани.