"Дунав осигурање" остварило 300 милиона евра бруто премије
Компанија „Дунав осигурање“ у 2022. години остварила је бруто премију од преко 300 милиона евра ‒ за чак 100 милиона евра више него пре свега пет година.
Тај резултат је за нарочито уважавање ако се има у виду да су за нама три пандемијске године и годину дана рата у Украјини, које су довеле до глобалне економске кризе на коју је финансијски сектор посебно осетљив, истакла је Ивана Соковић, председник Извршног одбора Компаније „Дунав осигурање“, у изјави за медије 6. марта на Копаоник бизнис форуму након панела посвећеног осигурању.
„Дунав“ је и даље тржишни лидер са бруто премијом која је за чак 11,6 одсто већа него у претходној 2021. години. Притом, остварен је раст како код бруто премије неживотних осигурања (11,55%) тако и код бруто премије животних осигурања (11,95%).
Инфлација је највише утицала на пораст висине штета којих није било више него претходних година, али је просечна штета била драстично већа због пораста цена резервних делова и радног сата. Компанија је и у таквим околностима задржала завидну ефикасност у решавању одштетних захтева и ликвидацији штета, које су достигле 16,9 милијарди динара (преко 144 милиона евра) и за 23,6% биле више него у 2021. години.
У претходној години Компанија је остварила нето добитак од скоро 1,3 милијарде динара (близу 11 милиона евра).
У циљу прилагођавања власничке структуре тржишним околностима, у сарадњи с Министарством финансија Републике Србије, у Компанији је успешно спроведена трансформација друштвеног капитала. Тиме је ојачана њена капитална основа и обезбеђена дугорочна стабилност и солвентност. „Дунав“ је својим акционарима у претходној години исплатио дивиденду у укупном износу од 1,6 милијарди динара.
Захваљујући одговорној политици Владе Републике Србије, која улаже максималне напоре да се у турбулентним временима очува стабилност привреде и обузда инфлација, „Дунав осигурање“ рачуна да ће наставити са растом свих параметара пословања и у овој години ‒ најавила је Ивана Соковић.
Панел о осигурању одржан је под слоганом „Прати трендове ‒ буди осигуран“. На њему је закључено да осигурање није трошак већ инвестиција, те да га не треба везивати само за непријатне догађаје већ и за лепе животне тренутке попут рођења детета, почетка школовања, куповине стана… Соковић истиче да је делатност осигурања у Србији високорегулисана, а Народна банка Србије као регулатор и надзор гарант је заштите осигураника и њихових интереса. У временима попут ових, када су катастрофални догађаји све учесталији, улога и значај осигурања нарочито долазе до изражаја, те би у сарадњи с државом требало размотрити увођење обавезног осигурања од катастрофалних ризика, што би снизило цену полисе, заштитило имовину грађана и растеретило државни буџет, закључила је Ивана Соковић.