СВЕ ИЛИ НИШТА! Два најбогатија човека улажу у БАКТЕРИЈУ која ће да СПАСИ СВЕТ, ево о чему је реч
Милијардери се ујединили
Најбогатија два човека на свету одлучила су да се удруже и раде на развоју бактерија које треба да смање коришћење азотних ђубрива. Сматрају да је то конкретан начин да да се спаси планета Земља.
РАДНИКЕ У ЈАВНОМ СЕКТОРУ ОЧЕКУЈЕ ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТА Руф: ММФ и Влада Србије договорили да буде 7 одсто
У септембру је група милијардера инвеститора међу којима су Џеф Безос, Бил Гејтс и Мајкл Блумберг одлучила да одвоји милијарду долара за улагање у енергетске стартап компаније. Инвестиције су део фонда названог Пробојни енергетски подухвати, направљеног са циљем да се компанијама да капитал који могу да врате после 20 година, а који треба да научницима и инжењерима омогући рад на трансформативним енергетским технологијама.
Данас други дан Самита ЕУ - југоисточна Европа: ДВЕ ТЕМЕ у фокусу
Једна од тих компанија је калифорнијска "Пивот Био" која је од милијардера добила 70 милиона за рад на генетски модификованој бактерији.
Ова компанија је идентификовала велики проблем у пољопривреди: фармери користе превише азотних ђубрива, која доста утичу на загађење. Како биљка расте, њој је потребно све више хране, па фармери све више користе ђубриво.
Ђубрива испуштају азотне-оксиде, врсту гаса стаклене баште који је много снажнији од угљен-диоксида.
Тај гас дуго остаје у ваздуху и земљишту, а загађује и реке и потоке. Он је и токсичан по људе јер у контакту са загађеном водом могу да се разболе и да им откажу јетра и бубрези.
"Пивот Био" је открила бактерију која може да смањи потребу за коришћењем овог опасног ђубрива. Према речима званичника компаније, та бактерија са крила у природи, али је због коришћења фертилизатора остала неактивна.
ДОЛАР НА САМРТИ: Амери у ПАНИЦИ, крај тираније америчке валуте коју НАПУШТА све више земаља (ВИДЕО)
Генетским модификовањем ове бактерије, компанија им помаже да се активирају у присуству азотних ђубрива. Фармери ће моћи да напрскају семена бактеријом у течном облику.
- Чим семе проклија и формира први корен, наши микроби ће се ухватити за тај корен и прекрити га попут рукавице. То ће омогућити бактерији да свакодневно храни биљку, чиме ће бити елиминисана потреба за додатним ђубривом - рекао је Карстен Тем, извршни директор компаније.
ДЕТАЉНА РАЧУНИЦА: Колико јесен заиста кошта просечног Србина
"ПивотБио" фармерима предлаже да користе и даље исте методе на које су навикли, али тако што ће својој смеши ђубрива и инсектицида, приликом првог ђубрења додати генетски модификовану бактерију.
Тем је рекао да на светску производњу ђубрива оде око 3-4 одсто светске енергије и да се и при самом процесу производње у атмосферу испуштају штетни гасови.