ЕКОНОМСКИ ГИГАНТИ издвојили и до 7 билиона долара за спас од рецесије: Да ли је то довољно за спас?
Само амерички пакет олакшица вреди 2,2 билиона долара
САД, Европа, Јапан, Кина и Индија одобравају хиљаде милијарди долара државне потрошње и штампају новац у очајничком настојању да спрече да глобална економија потоне у рецесију.
Преузете обавезе Влада и централних банака у оквиру њихових програма за борбу против пандемије корона вируса - до данас износе близу 7.000 билиона долара.
Рецесија КУЦА НА ВРАТА широм планете због пандемије, али постоји и једна ПОЗИТИВНА СТВАР за светску привреду
У НЕДЕЉУ ПРОГРАМ НОВИХ МЕРА ПРОТИВ КОРОНЕ: "Поред живота људи, битна је и економста подршка привреди и запосленима"
Укупан износ обухвата државну потрошњу, гаранције за кредите и пореске олакшице, као и штампање новца централних банака за куповину актива, као што су обвезнице и акцијски фондови.
У ту цифру је укључен амерички пакет олакшица, вредан 2,2 билиона долара, као и предвиђени јапански програм подстицајних мера од 274 милијарде долара, који би могао да буде одобрен следећег месеца.
Ова средства заједно надилазе износ којим је свет одговорио на финансијску кризу 2008. године. Економисти, међутим, страхују да чак ни ови "херкуловски напори", који су предузети до сада, неће бити довољни ако се криза продужи и после јуна.
- Амерички пакет стимуланса (од две милијарде долара), вероватно, представља основни минимум који је потребан да се неутралише садашњи силазни тренд привреде због епидемије. Економији ће бити потребно близу три милијарде долара фискалних подстицаја, ако не и више - каже Џозеф Сонг, економиста у "Бенк ов Америка".
- Последњи пут је глобални економски раст био у оваквој депресији 1938. године - рекао је Четан Ахја, главни економиста банке "Морган Стенли".
Све у свему, огромна потрошња може само да умањи део економске штете. Мада ће накнаде за незапосленост и једнократна новчана подршка грађанима путем чекова пружити преко потребну помоћ, а озбиљан опоравак економије не може да почне док се не крене са поновним отварањем барова и ресторана, враћањем људи на посао и настављањем рада туристичке индустрије.
Немци смислили нову врсту КАЛКУЛАТОРА: Колико дуго ћете бити "покривени" тоалет папиром?
"Србија ће брже од других изаћи из кризе" Вучић САОПШТАВА ПЛАН за опоравак привреде од пандемије корона вируса
НАРОДНА БАНКА СРБИЈЕ ОБЈАСНИЛА: Ево шта морате да знате ако пристанете да не плаћате рату кредита током ванредног стања
Дунав осигурање и Дунав ауто донирали 11,35 милиона динара РФЗО-у и Институту за јавно здравље Др Милан Јовановић Батут