ЕКОНОМСКИ ПОТЕНЦИЈАЛ ДИЈАСТПОРЕ НЕУПИТАН: Како "crowdfunding" може помоћи локалном развоју?
Обезбеђивање платформе преко које би дијаспора донирала или улагала средства у одабране пројекте био би добар начин да она помогне заједницама из којих потиче
Обезбеђивање платформе преко које би дијаспора донирала или улагала средства у одабране пројекте био би добар начин да она помогне заједницама из којих потиче, речено је на данашњем вебинару "Дијаспора & донације".
Улажу у будућност - Меридиан стипендира најбоље домаће студенте
ТЕКТОНСКИ ПОТРЕСИ НА ВОЛ СТРИТУ: Министарка затражила ХИТАН састанак, како обуздати ЛАВИНУ?
Све за лични интерес: Ђелић због Шолака иде против Телекома и Теленора
Оцењено је да би се на тај начин економски потенцијал дијаспоре боље искористио, а о каквом потенцијалу је реч показују подаци Светске банке, према којима је у Србију претходне деценије из дијаспоре годишње у просеку пристизало између три и 3,7 милијарди евра.
Усмеравање тих средстава у донације и покретање бизниса значајно би убрзало привредни раст Србије, наводи се у саопштењу НАЛЕД-а.
Директорка Немачке организација за међународну сарадњу Србија Даниела Функе је истакла да путем платформи за алтернативно и групно финансирање, као што је "crowdfunding", дијаспора може да помогне у решавању локалних проблема.
- Овим пројектом желимо да мапирамо потенцијал за сарадњу и идентификујемо шта су баријере за већа улагања дијаспоре, као и да оснажимо локалне самоуправе и невладине организације да осмисле и понуде квалитетне пројекте - нагласила је она.
На вебинару је истакнуто да је држава направила неопходан помак у сарадњи са дијаспором тиме што је израдила нацрт Акционог плана за спровођење економских миграција.
План предвиђа поједностављење процедура за слање девизних дознака и успостављање платформе за донације дијаспоре до 2023. године.
У саопштењу се наводи да истраживања показују да дијаспора најчешће донира појединцима, сиромашним и тешко болесним људима и то путем наменских рачуна, СМС-а или фондација.
Скуп је организовао НАЛЕД са асоцијацијом "Лоуд Крауд", у оквиру пројекта "Алтернативно финансирање и донације за локалне заједнице у Србији" који је омогућило Немачко савезно министарство за привредну сарадњу и развој.