ЕКОНОМСКИ РАСТ СРБИЈЕ ЗАВИСИ ОД ЈЕДНЕ СТВАРИ: Председник Вучић указао на значај стабилности на Космету и у региону
Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да је веома важно да ситуацију око КиМ чувамо стабилном и мирном, као и да ситуација у региону не измакне контроли
Само на тај начин, према његовим речима, можемо да наставимо убрзано да се економски развијамо и достигнемо ове године стопу раста БДП-а од седам одсто.
ВУЧИЋ РАСКРИНКАО ПЛАНОВЕ ПРИШТИНЕ: Наставиће свој шоу, њих дијалог суштински не занима
ВУЧИЋ НАЈАВИО КОРЕНИТЕ ПРОМЕНЕ У СНС: У октобру очекујем важне одлуке на скупштини странке
ЛУДИЛО БЕЗ ГРАНИЦА: Нове претње Вучићевој породици - на мети брат Андреј, прете му снајпером (ФОТО)
- Да немамо проблема западно од Дрине и да наш народ може мирно да живи западно од Дрине - рекао је Вучић.
Истакао је да ће Србија наставити економски да напредује уколико будемо успели то све да сачувамо, независно да ли ће нам и када ЕУ отварати поглавља и кластере. Напоменуо је да ни другима ЕУ ништа од тога не отвара.
Вучић је нагласио да је, ипак, важније од тога да ове године имамо стопу раста БДП-а између 6,5 и седам одсто, као и да се нада да ће то бити седам процената.
Додао је да ће Србија ако буде имала стопу раста од седам одсто у 2021. имати вредност БДП-а у овој години већу од 51 милијарде евра.
То значи да смо успели од 2014. године да увећамо вредност БДП-а за 40 одсто, што је као да смо постали чланица ЕУ.
- Толико смо брзо напредовали, а сада идемо и брже од чланица ЕУ - нагласио је Вучић.
Говорећи о томе зашто ЕУ не отвара поглаваљ и кластере, каже да су Македонији чак променили и име, али да им још нису ништа отворили и да ми немамо много права да се жалимо.
Додао је да му је само жао премијерке Ане Брнабић и министара у влади који су се много трудили око отварања поглавља.
Вучић је казао да то, ипак, не би назвао затварањем врата Србији од стране ЕУ, јер ЕУ има своје проблеме - да је јавни дуг Италије скочио са 157 на 170 одсто БДП-а, Грчке са 180 на 240 одсто БДП-а, да је француски јавни дуг на око 120 одсто БДП-а. .
Додао је да је хрватски јавни дуг скочио на 89 одсто БДП-а, Велике Британије на преко 100 одсто БДП-а, а да је у Црној Гори 105,5 одсто БДП-а.
Вучић се присетио да је када је постао премијер јавни дуг Србије био 78 одсто БДП-а и да му је долазио бивши министар Лазар Крстић у седма сати ујутру и да је само размишљао како да спусти ниво јавног дурга.
- Сада смо стабилни и чврсти, имамо одличне јавне финансије и одлично смо реаговали са мерама. Имамо велике стране директне инвестиције, а 80 одсто имамо покривеност нашег увоза извозом, и то углавном извозимо у земље ЕУ. Можемо да очекујемо повећање пензије и плата, захваљујући добром руковођењу и људима који вредно раде - нагласио је председник.