Ердоган данас стиже са 200 привредника: Шта турски председник доноси Србији?
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган стиже данас у Србију, са делегацијом привредника из своје земље.
Очекује се да ова посета допринесе политичким и економским односима две земље који су иначе ојачани последњих година. Трговинска размена је прошле године премашила милијарду евра, имамо више од 500 турских компанија, а за два дана посете најављује се отварање још пет, почетак градње једне фабрике и аутопута између Србије и Босне и Херцеговине.
Од 2010. године турске инвестиције у нашу земљу достигле су 135,1 милион евра. У Србији послује 515 турских предузећа, која су највише улагала у аутомобилску, текстилну и прехрамбену индустрију.
Биће уложено 250 милиона евра, а ОВО ће бити дозвољена брзина и траса ауто-пута Београд-Сарајево
ШВЕЂАНИ ПРОСЕЧНО ЗАРАЂУЈУ ВИШЕ ОД 2.200 ЕВРА МЕСЕЧНО: У овом месту су највеће плате
МОДЕРНО ДОБА: Самовозећи возови решење за гужву и у Холандији
Србија и Турска од 2010. године имају и Споразум о слободној трговини, што је робну размену повећало четири и по пута. Ове године је потписан нови споразум који је не само повећао извозне квоте, већ је на листу доспела и нова роба.
- Оно што је ново од 1. јуна ове године су јунеће месо, рафинисано и нерафинисано сунцокретово уље, сунцокретово семе и соја - наводи Јелена Јовановић, директорка Сектора за међународне односе Привредне коморе Србије, и наглашава да су пасуљ, боранија и суве шљиве роба код које су удвостручене квоте.
- Дефицит је на српској страни, међутим, оно где ми можемо јако добро да сарађујемо јесте у ауто-индустрији, металској индустрији, у дрвној, али и у високим технологијама - каже Јовановићева.
СРБИ, ЛАКО МОЖЕТЕ ПОСТАТИ ЖРТВЕ! Уколико КЛИКНЕТЕ на ОВИХ 6 СТВАРИ, последице могу бити катастрофалне!
СРПСКИ МИНИСТАР ОТКРИО: Зашто је Ердоганова посета толико важна за Србију!
Пријавите се за посао КОЊУШАРА - месечна плата 25.000 ЕВРА, обезбеђен смештај! Ево шта је потребно
Она истиче да се, посматрајући период од 2010. године, робна размена две земље увећала 4,5 пута, а на основу података за првих седам месеци ове године, очекује се да ће робна размена прећи 1,2 милијарде евра.
У Турску извози српска ауто-индустрија, пре свега пумпе, гуме и различите делове, док Србија, уз делове из сектора ауто-индустрије, увози и текстил и воће. Потенцијал за проширење сарадње види се у дрвној индустрији, машинској, као и у ИТ сектору.
Бесцарински извоз
Захваљујући новом споразуму о слободној трговини који је турски парламент ратификовао у јануару ове године, Србији је први пут одобрен бесцарински годишњи извоз у Турску.
Србији је одобрен извоз 5.000 тона јунећег меса, 25.000 тона сировог сунцокретовог уља, 10.000 тона рафинисаног сунцокретовог уља, 15.000 тона семена сунцокрета, 5.000 тона соје, 1.000 тона препарата који се користе у исхрани животиња и 500 тона појединих пекарских производа.
НИСУ СВЕ ПРОФЕСИЈЕ ПОД РИЗИКОМ: Ово су послови који ће бити тражени и у следећој кризи!
ОВО ЈЕ ТРЕНУТНО НАЈТРАЖЕНИЈИ ПОСАО У СРБИЈИ: Потребна је само ОБУКА
Више од 30 милиона долара донација
Турска је и велики донатор у нашој земљи, а помоћ реализује преко Турске агенције за сарадњу и координацију – Тика.
- Од укупно 48,8 милиона америчких долара развојне помоћи које је Турска пружила Србији, преко Тике је реализовано 30,8 милиона долара те помоћи - истиче Чала Гултекин Тосбат, координаторка Тикине канцеларије за координацију програма у Србији.
Највише донација слило се у пројекте унапређења образовања, здравства, социјалне инфраструктуре и очувања заједничке културне баштине.