Тешке теме, још тежи договор: Лидери ЕУ још увек без консензуса о пакету за опоравак!
Лидери ЕУ 27 ни након другог дана маратонских преговора у Бриселу нису успели да постигну договор око пакета за опоравак Уније од последица кризе услед пандемије
Трећег дана ЕУ лидери ће поново бити на окупу, када се очекује нови компромисни предлог председника Европског савета Шарла Мишела.
МУКА УДАРИЛА НА СРПСКЕ ВОЋАРЕ! Милосављевићи остали без рода, а жупски виногради ове године "причају тужне приче"
"ДОЛАРУ СЕ ЛОШЕ ПИШЕ" Мрачне прогнозе аналитичара за америчку валуту
ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ У ОТПЛАТИ КРЕДИТА! Погледајте рачуницу на примеру од 500.000 динара и колико ћете уштедети
На почетку другог дана самита лидере је већ сачекао нови предлог председника Мишела који је понудио комропмис "штедљивим земљама" на првом месту, а који предвиђа смањење грантова за опоравак са 500 милијарди на 450 милијарди евра.
Педесет милијарди евра првобитно предвиђених за бесповратну помоћ земљама чланицама Мишел је пренео у део намењен позајмицама који би сада уместо почетних 250 милијарди евра требало да буду 300 милијарди евра.
Укупан фонд за опоравак, који укључује и грантове и позајмице, није се мењао са првобитно предложених 750 милијарди евра.
Није се мењала ни укупна сума предвиђена за седмогодишњи заједнички буџет ЕУ од 1.074 милијарде евра.
Током 12 сати разговора у суботу ЕУ лидери су одржали заједничке, пленарне разговоре, али је навећи део дана проведен у билатералним форматима у којим су се ЕУ лидери састајали међусобно или са председником Европског савета.
Неусаглашеност око укупне суме пакета
Основне теме које су и даље остале неусаглашене су управљање фондом за опоравак, услови за поделу грантова из фонда за опоравак, као и укупна сума "пакета за опоравак" ЕУ који подразумева вишегодишњи буџет и фонд за опоравак.
Представник групе "штедљивих земља" које се залажу за мању помоћ и стриктније услове за позајмице, канцелар Аустрије Себастијан Курц, у кратком обраћању током другог дана самита оценио је да је да се "ствари крећу у добром правцу".
За разлику од Курца, премијер Италије, која предводи групу "јужних земаља" које траже већу солидарност и већу финасијску помоћ, Ђузепе Конти, је навео да су преговори "компликованије него што се очекивало" и да постоји много питања која је "немогуће решити".
Током другог дана смита ЕУ лидери су разговарали и о условима за добијање новца из заједничког буџета, а који се тичу владавине права у земљама чланицама.
Раније је мађарски премијер Виктор Орбан запретио ветом уколико се валдавина права усвоји као услов за коришћење ЕУ фондова.
Овога пута Орбан је затражио да земље чланице, конкретно Мађарска, могу саме да одлучују како ће трошити новац који из фондова.
Први дан самита ЕУ 27, завршио се без договора управо због инистирања премијера Холандије Марка Рутеа да се о дистрибуцији новца међу земљма чланицама мора одлучивати уз консензус свих ЕУ 27.
Уколико се ни данас не постигне договор, лидери ЕУ 27 би требало поново да се окупе у Бриселу 27 и 28. јула.
Невоље у комшијском дворишту! Хрватска привреда пред колапсом: Уместо профита и раста, пљуште откази!
РАДНИЦИ ФИЈАТА ОД СУТРА НА ПЛАЋЕНОМ ОДСУСТВУ: Примаће накнаду од 65 одсто зараде
ХАРВАРД ПОТВРДИО ЕКОНОМСКУ МОЋ СРБИЈЕ: До 2028. ћемо се брже развијати од региона, али и од неких чланица ЕУ
СРБИ ИПАК МОГУ У ГРЧКУ! Девет начина да већ сутра једете гирос на плажама сунчане Хеладе
Наставак самита О БУЏЕТУ ЕУ у Бриселу: На столу "пакет" вредан 1.824 милијарде евра