ВИРУС СКИДА ЗЛАТО СА ТРОНА: Ево за који племенити метал стручњаци предвиђају да ће бити НАЈВРЕДНИЈИ
Инвеститори се окрећу инвестирању у сигурније облике активе
Цене злата повећале су се за 20 одсто у 2020. години, а раније ове године достигле су и свој рекорд. Сребро и паладијум такође су све скупљи док је цена платине пала за готово 15 одсто.
КОВАЧЕВИЋ ДОБИТНИК ПРИЗНАЊА "КАПЕТАН МИША АНАСТАСИЈЕВИЋ": Горњи Милановац постао мотор развоја привреде
Предлог Министарства пољопривреде ДФЦ-у: Подршка женама, младима, прехрамбеној индустрији
НИКОЛА ТУЖИ ТЕСЛУ: Ко је прави творац футуристичког камиона?
Ипак, стручњаци кажу да би платина ускоро могла да престигне своје ривале.
Инвеститори често хрле за златом и другим вредним металима у време финансијске неизвесности. Већина племенитих метала стога је профитирала од нестабилности какву је донела глобална рецесија протеклих месеци, узрокована пандемијом коронавируса.
Како је опоравак економије од последица пандемије прилично спор, инвеститори се окрећу инвестирању у сигурније облике активе, попут племенитих метала, али и криптовалута које су и настале током последње економске кризе 2009. године.
Међутим, док су цене злата и сребра вртоглаво расле протеклих месеци, платина је заостајала. Један од кључних разлога је тај што се више користи у индустрији од осталих метала, највише за производњу накита, пише Си-Ен-Ен бизнис.
Платина је и кључна компонента катализатора у аутомобилима који се користе за смањење издувних гасова. Тако је пад продаје аутомобила широм света, заједно са порастом куповине електричних возила, наштетио позражњи за платином.
Међутим, поједини стручњаци сматрају да је платина сада спремна за одрживи повратак. Након што је крајем марта цена платине по унци износила тек 600 долара, сада се повећала на 840 долара.
Председник Система федералних резерви САД (ФЕД) Џером Пауел наговестио је да ће Централна банка вероватно задржати камате на нули још неколико година, што би требало да умањи вредност долара.
Стога, како каже продавац злата Ед Мој, инвеститори би могли да поново похрле према алтернативној имовини попут платине.
Пад вредности долара утицаће на пораст потражње за свим металима, али платина има много више простора за сустизање злата које се тренутно креће око 1.850 долара по унци. Вил Рајнд, извршни директор компаније Гранајт шерс, рекао је да је платина тренутно изузетно потцењена у поређењу са златом, што ће се променити у скорије време.
Стручњак за племените метале Еверет Милман истиче да су цене платине 50 одсто испод просека у односу на протеклу деценију.
Ипак, потражња за платином могла би да се повећа када произвођачи схвате да је овај метал много јефтинија алтернатива паладијуму, а који сада кошта више од 2.200 долара по унци. Више произвођача зато би се могло пребацити на платину.