Европа протерује ЕНЕРГЕТСКЕ НАПИТКЕ: Ова пића више неће моћи да конзумирају млађи од 18 година
Неочекивано
После упозорења Европске агенције за безбедност хране да 68 одсто адолесцената између 10 и 18 година конзумира енергетске напитке, као 18 одсто деце млађе од 10 година, Литванија и Летонија ограничиле су употребу овог производа.
Прочитајте и:
На питање шта мисле о светској иницијативи да се конзумирање енергетских напитака ограничи односно забрани за млађе од 16 година, из Министарства здравља Србије кажу да препознајуј утицај животних стилова на настанак многих обољења, али да осетљива популација деце и омладине врло често негативно реагује на забране. То значи да за сада не намеравају да повлаче радикалне потезе.
- Студије показују да добра информисаност код деце као и родитеља о важности здраве и добро балансиране исхране, умереност и знање о енергетској вредности хране, дају најбоље резултете – кажу у министарству и додају да ће пратити истраживања у земљи и свету, уз уважавање мишљења струке.
Акције против продаје енергетских напитака тинејџерима много су интензивније у земљама ван Европске уније, посебно у Канади. После смрти четрнаестогодишње девојчице након што је попила две лименке слатког напитка (који је садржао 14 одсто алкохола), Канадска агенција за храну и лекове добила је смернице да размотри могућност ограничавања продаје ових напитака млађим од 18 година.
Иначе, канадско тржиште је последњих година преплављено пићима која су високоароматизована и садрже велику количину шећера или заслађивача, а алкохола колико и четири чаше вина. После вести о смрти тинејџерке са полица је одмах повучено енергетско пиће које је она конзумирала, а произвођач је објавио да су од тада променили мишљење о овој категорији напитака и да ће престати да их производе.
Просечна лименка енергетског напитка од 250 милилитара садржи 27 грама шећера и 80 милилитара кофеина, што је отприлике као велика шољица кафе са четири кашичице шећера. Према истраживању ЕФСА, деца су највећи потрошачи енергетских напитака.
Просечна потрошња код адолесцената је 2,1 литар месечно, док сваки пети пије више од седам литара у току једног месеца.