ЕВРОПА СЕ ПОНОВО ЗАКЉУЧАВА: Земље ЕУ уводе рестриктивне мере, шта то заправо значи за српску економију (ВИДЕО)
Економисти од почетка пандемије истичу да без обзира колико добро се српска привреда бори против утицаја короне, наша земља умногоме зависи од привреда европских држава.
Широм Европе зараза вирусом корона се не смирује, а то све подстиче државе да или продужавају или уводе нове мере ограничења, што кретања што пословања. Такви поступци врше велики притисак на привреду која се већ годину дана бори са последицама борбе против пандемије, а све то шаље и упозорење за Србију чија привреда и економија нису "изоловано острво".
Кроз целу Италију спроводе се мере ограничења, нешто другачије од регије до регије, али свеукупно доста оштрије него у претходном периоду. Немачка је мере ограничења продужила све до 28. марта, док су рецимо Аустријанци потпуно затворили поједине општине.
ЕУ ОТВАРА СВОЈЕ ГРАНИЦЕ: Чак шест држава набавља источне вакцине, познато да ли ће наши држављани моћи у Еворпу
РАСТЕ ИЗВОЗ ОРГАНСКЕ ХРАНЕ ИЗ СРБИЈЕ: Министарство издваја огромне своте за помоћ пољопривредницима
СРЕДЊЕ ШКОЛЕ ОД ДАНАС ОНЛАЈН: Да ли ће се ђаци следећи понедељак поново вратити у клупе?
Ни у нашем региону ситуација није много другачија. Рецимо, црногорска министарка здравља изјавила је да је Црна Гора близу потпуног закључавања. У Хрватској такође расте број случајева заразе, док се и у Босни и Херцеговини говори о могућности новог затварања.
Економисти од почетка пандемије истичу да без обзира колико добро се српска привреда бори против утицаја короне, наша земља умногоме зависи од привреда европских држава. На то је недавно подсетио и председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић, који је закључио да економија Србије зависи од брзине опоравка Европске уније.
- Дакле, све и да победимо корону за месец дана, ако ЕУ не буде имала јасну стратегију даљег опстанка и развоја бојим се да ће и Србија бити у проблему, јер је наша економска активност под снажним утицајем онога шта се дешава у Еврозони - казао је Влаховић истичући да су Немачка и Италија пре свега, највећи српски спољно-трговински партнери.
Извоз Србије у Немачку чини око 13 одсто укупног извоза, слично је и са Италијом, а с друге стране, највише инвестиција нам такође долази из Европе. Европске земље имају и стотине фирми у Србији, само Италија их има 1.600... С тим у вези, затварање Европе никако није добар сигнал, ево и колико је стање у Европи заправо озбиљно.
Представници савезне и покрајинске владе Немачке договорили су се у среду да продуже мере затварања до 28. марта са могућностима отварања у зависности од епидемиолошке ситуације.
- Морамо предузети кораке, али то морају бити кораци који нас неће вратити уназад - рекла је немачка канцеларка Ангела Меркел касно у среду увече након састанка са савезним премијерима, пренео је то портал Index.
Меркел је нагласила да Немачка "не неопрезно, већ са надом" улази у нову фазу у борби против пандемије и да "2021. неће бити као 2020., јер сада постоје вакцине, што види као "излаз" из пандемије.
Ипак, вести из тамошњих фирми веома су лоше. Многе фирме у Немачкој налазе се на корак до банкрота и опстају само захваљујући помоћи државе, а економски експерти процењују да се ради о 25.000 предузећа. Финансијска помоћ по систему "кап по кап" била је и још увек је стратегија којом Немачка покушава да ублажи жестоке последице корона кризе. Финансијска помоћ, међутим, само одлаже банкрот, сматрају аналитичари.
Економски стручњаци страхују да би то могло да се заврши таласом банкрота чим држава престане да помаже.
Поједине области у Аустрији су потпуно изловане и под карантином, због , како су навели, стварања корона кластера.
Аустријске власти одлучиле су да због тешке епидемиолошке ситуације од уторка затворе општину Хермагор у покрајини Корушка. Ова општина протеклих недеља имала је веома висок број новозаражених, а власти су установиле да је британски сој веома распрострањен чак у 80 одсто случајева. Због тога ће од уторка у поноћ општина бити затворена и забрањен излазак грађана ван општинских граница без негативног антигенског теста или потврде о прележаној инфекцији.
Недавно је аустријска влада због лоше епидемиолошке ситуације затворила и општину Тирол.
А у каквом је стању тамошња привреда показује податак да је у прошлој години доживела највећи пад од 1945. године. Према прелиминарним прорачунима Статистичког завода Аустрије, БДП је реално пао за 6,6 одсто. И то је мање од очекиваног пада јер је економски институт Wifo почетком фебруара прогнозирао за прошлу годину минус од 7,4 одсто.
Према прогнози Националне банке Аустрије (ОеНБ), тамошња привреда ће достићи преткризни ниво тек крајем 2022. године.
У Италији у последња 24 часа било је 307 преминулих од корона вируса и више од 23.000 новозаражених, извештава агенција Анса, наводећи да се пооштравају ограничења.
Расте проценат инфицираних на укупан број тестираних, шест одсто од преко 300.000 тестираних, а свакодневно се повећава број пацијената у оделењима интензивне неге.
На основу препоруке владиног научно-техничког комитета, који прати, анализира и предлаже епидемиолошке мере, на целој националној територији пооштравају се мере ограничења.
У већини регија настава у свим школама је онлајн, рестрикције су уведене поново и за продавнице хране, где се дозвољава улазак једног члана породице, ограничава се кретање унутар једне општине и забрањује прелазак општинских граница.
У северној регији Ломбардија, која од почетка пандемије предњачи по броју заражених и преминулих, уведено је пред -карантин стање.